Yusufeli Barajı Elektrik Üretimine Hazırlanıyor

Yayınlama: 31.10.2023
Düzenleme: 01.11.2023 11:11

Yusufeli Barajı Elektrik Üretimine Hazırlanıyor

AA

Yusufeli Barajı inşaatı sırasından yaşanan yerleşim yeri değişimi, inşaatın büyüklüğü bölge ekonomisine yaptığı katkı yakından takip edildi.

Baraö şimdi de asıl işlevi olan üretimi ile kendisinden söz ettiriyor.

Artvin’de Çoruh Nehri üzerinde inşa edilen, kemer sınıfında 275 metreyle Türkiye’nin birinci, dünyanın beşinci en yüksek barajı olan Yusufeli Barajı ve HES’te su seviyesi yükselmeye devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle geçen yıl 22 Kasım’da su tutmaya başlayan baraj, Yusufeli ilçe merkezi ile Yeniköy, Tekkale, Irmakyanı, Çeltikdüzü, Çevreli, İşhan ve Meşecik köylerini sular altında bıraktı. Su tutma işlemine başlamasıyla birlikte baraj gölünde depolanan su miktarı yükselmeye devam ederken, yıl sonu öncesi elektrik üretmesi planlanan barajda, test çalışmalarında sona gelindi.

1 milyar 888 milyon kilovatsaat enerji üretecek

Her biri 186 megavatlık 3 üniteden oluşan Yusufeli Barajı ve HES, toplamda 558 megavat kurulu gücüyle yılda 1 milyar 888 milyon kilovatsaat enerji üretecek.

Yıllık ekonomiye 4,1 milyarlık katkı bekleniyor

Üretilen enerji ile ülke ekonomisine yıllık 4,1 milyar lira gelir sağlanması hedefleniyor.

Rezervuarında 2 milyar 130 milyon metreküp su depolama hacmine sahip Yusufeli Barajı, Çoruh Nehri üzerinde kurulu Muratlı, Borçka, Deriner ve barajlarına hem su kaynağı olacak hem de nehrin getireceği rüsubatı önemli ölçüde tutarak taşkın riskini azaltacak.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)