Yüzde 48,5 Zaferdir, Yüzde 51,5 Hezimettir

Yayınlama: 14.09.2023

Saadet Partisi 2

Yüzde 48,5 Zaferdir, Yüzde 51,5 Hezimettir

Saadet Partisi Bursa Milletvekili Mehmet Atmaca, Çorum’a geldi. Millet Bahçesi’ndeki bir restoranda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Atmaca, Mayıs ayında yapılan seçimlerle ilgili yaptığı değerlendirmede, “Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı’nın elinde bulundurduğu güçler arasında aslında büyük fark var. Aslında 48,5 zaferdir, yüzde 51,5 hezimettir” dedi.

Saadet Partisi Bursa Milletvekili Mehmet Atmaca, dün partisinin halk buluşmaları kapsamında Çorum’a geldi. Atmaca, sabah saatlerinde Millet Bahçesi’nde bulunan bir restoranda kentteki gazete, televizyon ve internet haber sitelerinin temsilcileriyle bir araya geldi.

Toplantıya, Saadet Partisi İl Başkanı Faruk Cıdık, Gelecek Partisi İl Başkanı Barış Coşgunsu ile parti yöneticileri katıldı.

“Çorum Gölgede Kalmış Bir İl”

Basın toplantısında bir konuşma yapan Saadet Partili Mehmet Atmaca, Çorum’un hükümetler tarafından göz ardı edilen bir kent olduğunu vurgulayarak, “Grubumuzun milletvekillerini halkla buluşturması kapsamında 20 milletvekilimiz iki haftadır Türkiye’yi dolaşıyor. Çorum, Anadolu’nun merkezi, Türkiye’nin merkezi halinde pozisyonunda bir il. Merkezde ama gölgede kalmış bir il pozisyonda. İktidarlar tarafından hak ettiği ilgiyi görmediği kanaatindeyiz” dedi.

Mayıs Seçimlerini Zafer Olarak Değerlendirdi

Mayıs ayında yapılan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinden Millet İttifakı’nın yüzde 48,5 oy alarak zaferle ayrıldığını kaydeden Atmaca, “Deprem sonrası bir seçim yaşandı. Seçimle ilgili bir algı var. Millet İttifakı kaybetti, Cumhur İttifakı kazandı diye bir algı var. Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı’nın elinde bulundurduğu güçler arasında aslında büyük fark var. Aslında 48,5 zaferdir, yüzde 51,5 hezimettir. Maddi gücün tamamı bunlarda. Bütün devlet kurumlarını kendi teşkilat personeli gibi kullanmaktan çekinmeyen bir hükümet. Tüm imamların AK Parti’nin temsilcisi gibi çalıştığı bir dönem. Bütün kamu imkanlarının kullanmaktan çekinmeyen bir anlayış. Tüm sivil toplum kuruluşlarının tehdit ve şantajla desteklerinin alındığı bir ortamda Millet İttifakı’nın aldığı sonuç küçümsenecek bir sonuç değil” diye konuştu.

İktidarın elinde bulundurduğu kamu gücüyle yerel seçimlere hazırlandığını belirten Atmaca, “Benzer anlayış yerel seçim hazırlıkları için de başlatıldığını görmekteyiz. Bu yanlış politikaların sonucu hayata yansımaya başladı. Ekonomik olarak geçim imkansız hale geldi. 11 bin 402 lira asgari ücretle geçinen insanlarımızın minimum 6 bin lira kira öder hale geldi. Emeklinin halini konuşmaya gerek yok. Emeklilik maaşı kiralara yetmiyor. Bu yanlış anlayışın ekonomik sonucunda ortaya çıkan tablo bu” şeklinde konuştu.

Atmaca, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çorum’un sanayileşme konusunda bir çabası olduğunu duydum. Çok memnun oldum ama sanayicimiz dünyayla rekabet edebilme konusunda gerekli teşvikleri alamıyor. Dünyanın en pahalı enerjisini tüketen bir ülkeyiz. Haksız vergilendirme, sosyal giderler konusunda diğer ülkelerle rekabet edilemez hale geldi. Hem sanayi hem üretim hem de tüketici tarafında çok büyük sorunlar var.

Bu sorunlar bir değişikliği mutlaka meydana getirecektir. Bu son seçime vatan mı, soğan mı propagandasıyla girildi. Ama millet bunun artık algı yönetmeye yönelik bir söylem olduğunu ve tüm olayın adalet ve ekonomi olduğunu anladı. Ülkenin getirildiği konumdan kurtulabilmesinin tek yolu yine milli görüş anlayışının iktidara gelmesidir. Bizim milli görüş belediyelerinde verdiğimiz hizmetler milletin aklında.”

“16 Bölgede Aday Çıkaracağız”

Atmaca’nın konuşmasının ardından söz alan Saadet Partisi İl Başkanı Faruk Cıdık, Çorum’da komisyon oluşturduklarını, 14 ilçe 2 belde olmak üzere 16 bölgede aday çıkaracaklarını söyledi.

Gelecek Partisi İl Başkanı Barış Coşkunsu da mecliste kurdukları grup ile 20 milletvekili gibi değil, 200 milletvekili varmış gibi etkin muhalefet yapacaklarını dile getirdi.

Yerel seçimler için gerekli çalışmaları başlattıklarını da belirten Coşgunsu, belediyede de etkin görev almak için çalışmalarını yürüteceklerini ifade etti.

Konuşmaların ardından toplantı sona erdi. (Sümeyra Özdoğan)