Afşin’e 11 Araç, 21 Personel Uğurlandı

Yayınlama: 24.02.2023

Afşin’e 11 Araç, 21 Personel Uğurlandı

Çorum Belediyesi tarafından Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesindeki enkaz kaldırma ve temizlik işlerine yardımcı olması amacıyla 11 araç ve 21 personel gönderildi.

Araç ve personeller, belediye binası önünde Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın’ın da katılımı ile uğurlandı.

Afşin’in elbirliği ile yeniden ayağa kaldırılacağını belirten Başkan Aşgın, bölgeye asfalt yüklü 3 kamyon, 1 arazöz, 2 süpürge aracı, 2 kayıp kaçak tespit aracı, 3 pikap ve 21 personel gönderildiğini anlattı.

Başkan Aşgın’ın Afşin’deki çalışmalar hakkında bilgi vermesinin ardından araçlar ve personel deprem bölgesine uğurlandı.

Başkan Aşgın, şunları söyledi:

“Geçtiğimiz günlerde Mehmet Özhaseki başkanlığında Kahramanmaraş’ta belediye başkanlarının katılımıyla toplantı yapıldı. İkinci aşama çalışmalarına ağırlık verilmesi kararlaştırıldı. İkinci aşama  çalışmalarından kastımız şu, birinci aşama ilk yardım  müdahaleleri hayat kurtarmaktı. Oradaki insanlarımızın gündelik hayata tutunabilmeleriydi. İlk kısmı kalıcı çözümlerle geçtik. En az 2-3 ay daha Afşin’de hayatın normalleştirilmesi çalışmalarına devam edeceğiz. Öyle bir belediye düşünün ki belediyenin kendi binası yıkılmış kaldırıması gereken ilk bina belediyenin kendi hizmet binası. Afşin Belediyesi’nde vefat eden kardeşlerimiz var. Yakınları vefat edenler var. Moral motivasyon olarak adeta bir şehir yerle yeksan olmuş. Bu anlamda o kardeşlerimizin kalıcı çözümlere hayatın normalleşmesine dair umudunu artıran ihtiyaçlarının giderilmesi gerekiyor.

Geçtiğimiz günlerde Afşin’de 2-3 gün kaldık. Başkan yardımcılarımızla teknik gezi yaptık. Acil olan ve hayatın normalleşmesi için Afşin’de yapılması gerekenleri tespit ettik.

İkinci aşamada çalışmaları çerçevesinde araçlarımızı ve çalışanlarımızı Afşin’e gönderiyoruz. Özellikle insan için su çok kıymetli bir şey. Su hayattır. Tüm deprem bölgeleri içerisinde bizi sorumluluk alanımız olan Afşin’de içme suyunu veren, elektriği veren, doğalgazı veren tek belediyeyiz. Valimiz Mustafa Çiftçi’nin koordinasyonunda başardık. Şuanda hasar tespi yapılan her binaya, girilebilir denen her binaya Afşin’de elektrik, su ve doğalgaz verebiliriz. Afşin’de alt yapıda ciddi bozulmalar var. Bozulmadan dolayı su kaynaklarında kaçaklar var. Su kaçaklarına mikrop bulaşma ihtimaline karşı ilk etapta alt yapının güçlendirilerek suyla ilgili çalışmalar yapıyoruz.

10 aracımızı bölgeye gönderiyoruz. Bu araçlar içerisinde kayıp, kaçakları tespit eden mobil aracımızda bulunuyor. Aracımız sayesinde orada bütün kayıp kaçakları tespit ederek gereken çalışmayı yapacağız. 117 noktada çalışma yapıldı. Kaçaklar tespit edildikten sonra yapılan çalışmalarla Afşin’e su verildi.

Afşin’in toplam nüfusu 83 bin. Bunun 43 bini merkezde yaşıyor. Köylere de müdahale de etmemiz gerekiyor. Kırsaldaki suyla ilgi çalışmalara da başlayacağız.

Hijyen çok önemli. İlk günden itibaren 2 tane çöp toplama aracını Afşin’e gönderdik. Artık oraya yol süpürme aracını da gönderiyoruz. Yolların asfaltlanması gerekli araçlarda. 10 araç 21 personeli gönderiyoruz.

Hasar tespitle ilgili ekipler gönderdik. Orada çk sayıda hasar tespiti yapan insan var. Bir ev yıkılsın yıkılmasın hasar tespit komisyonu o eve giriş izni vermediği müddetçe oraya elektrik, su, doğal gaz bağlantısı yapılamıyor. Bu anlamda hasar tespitlerinin bir an önce yapılması için 11 personelimizi o bölgede çalışmalarına devam ediyor.

Orada yaralar sarılıncaya kadar çalışmalarımız hiç heyecan kesmeden, motivasyonumuzu bozmadan büyük kararlılık ve azimle devam edecek. Afşinli kardeşlerimiz biz normale döndük, bizim için yaptıklarının yeter diyene biz Afşinlilerin yaralarını sarmaya devam edeceğiz sözünü verdim. Burada yapılan işler Çorum Belediyesinin işleri değil. Bütün Çorum hep birlikte yapıyor. Biz biriz, beraberiz hep birlikte Çorum’uz. Hep birlikte bu çalışmaları yapıyoruz.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.