“Astım Hastalarınının Her Zaman Yanındayız”

Yayınlama: 06.05.2024

Astim Hastalarininin Her Zaman Yanindayiz Jpg E1715005835552

Astım Hastalarınının Her Zaman Yanındayız”

Her yıl 7 Mayıs’ta astım hastalığına dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak için kutlanan Dünya Astım Günü ile ilgili açıklama yapan Çorum Eczacı Odası, eczanelerin 1. basamak sağlık hizmeti sunucusu olduğunu ve eczacıların toplum sağlığındaki kilit rolünün önemini vurguladı.

 

Açıklamasında “Eczanelerimiz ve eczacılarımız, astım hastalarının hastalıklarını kontrol altına almalarında önemli bir rol oynamaktadır. Eczacılar, astım ilaçları hakkında bilgi vererek, hastalara ilaçlarını nasıl kullanmaları gerektiğini öğreterek ve astım tetikleyicilerinden kaçınmaları konusunda tavsiyelerde bulunarak hastalara yardımcı olmaktadır” diyen Başkan Afacan, eczanelerin 1. basamak sağlık hizmeti sunucuları ve toplum sağlığının kilit taşıdı olduğunu söyledi.

 

Dünya Astım Gününde astım hastalarını, hastalıklarını kontrol altına almaları için gerekli adımları atmaya teşvik eden Eczacı Odası, eczacıların bu konuda hastalara yardımcı olmak için her zaman yanlarında olacağını belirtti.

 

Afacan açıklamasında ayrıca “Eczacılara ve eczanelere danışarak; astım tedavisinde kullanılan ilaçlar hakkında bilgi edinebilirsiniz, ilaçlarınızı nasıl kullanmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz, astım tetikleyicilerinden nasıl kaçınabileceğiniz konusunda tavsiyeler alabilirsiniz, astım krizi planınızın güncel olduğundan emin olabilirsiniz” dedi.

 

Açıklamada son olarak astımın kontrol altına alınabileceği ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilmenin mümkün olduğu hatırlatıldı.