Bedesten İçin Yeni İhale Yapılacak

Yayınlama: 15.08.2023

Bedesten Icin Yeni Ihale Yapilacak 4

Bedesten İçin Yeni İhale Yapılacak

Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, Çorum’un bir yanını tarihi diğer yanını ise modern bir şehir yapmak için çalıştıklarını söyledi.

Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, Çorum’da yapımı devam eden çalışmaları ile ilgili bilgi verdi.

Başkan Aşgın sosyal medya hesabından yaptığı canlı yayında Bedesten başta olmak üzere şehrin birçok farklı noktasında devam eden çalışmalar ile ilgili konuştu.

Bedesten yapımının geldiği süreci anlatan Aşgın, çimento fabrikası alanına yapılacak yeni şehir ile ilgili de konuştu. Şehrin bir yanında tarihi diğer yanında ise modern hayatı yaşatmayı amaçladıklarını söyleyen Aşgın “Aşk ile durmadan çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Bedesten inşaatı ile ilgili Çorumlu müteahhitlere de çağrıda bulanan Aşgın, bedesten için 4 Eylül’de ihale olacağını da belirtti.

Bedestenin Son Durumu

Çorum ile ilgili birçok hayalinin olduğunu söyleyen Aşgın, sosyal medya hesabından paylaştığı videoda şu ifadelere yer verdi:

“Önümüzdeki süreçte şehrimizin kalbinin atacağı yerlerden biri. Belediye başkanlığı adaylığım sürecinde tarihçiler bana bu şehirde, 1500’lü yıllarda kapalı çarşı (bedesten) varmış. Şu anda baktığımızda böyle bir kapalı çarşımız yok.

İki Temel Amacımız Var

Bizim iki temel misyonumuz var. Biri şehri tarihi bakımdan, tarihi kodlarına döndürmek. Bu anlamda tarihi kültür yolundan Velipaşa Hanının restorasyonunu kadar birçok çalışma yaptık, yapıyoruz.

Ahilik Kültürü Yaşayacak

Bir de istedik ki madem daha önce Çorum’da güzel bir bedesten varmış. Biz de o güzel bedestenin hatırına bunu tekrar yapalım. İçinde esnaflara ev sahipliği yapıp ahilik kültürünü yaşatalım.

Otopark Da Olacak

Bunu yaparken de şehrin otopark sorununa da el atalım istedik. O dönemde böyle araçlar yoktu ama şimdi bunu madem şehrin en güzel yerinde yapıyoruz otopark da yapalım istedik. Bu yapının altına iki kat otopark yapıyoruz. 211 araçlık, şehrin hemen merkezinde iki katlı otoparkı tamamlıyoruz.

Sürecin Uzama Sebebi

Nisan 2021’de başladığımız bu yapıyı bir yılda bitiririz diye planlamıştık ancak gerek mali şartlar gerekse müteahhit firmanın yükümlülüklerini yerine getirememesi sebebi ile bir önceki müteahhit ile yolları ayırdık. Yapı fazla uzamasın diye yeni ve hızlı bir plan yaparak süreci ilerlettik.

Şu An Ne Durumda?

2023’ün ocak ayında ihale yapıp, yeni firma ile çalışmalarımızı sürdürdük. Yeni firma ile birlikte hem can hem mal güvenliğini sağladık. İnşaatın kabası bitecek ve yandaki dolgular bitecek ihale yaptık. Bu firmamız işini güzel yaptı. Bu işleri önceki müteahhidin damme hesabına yaptık. Şu an itibarı ile geldiğimiz noktada kaba inşaat bitip 16 kubbenin yalıtımı bitmiş durumda.

4 Eylül’de İhale Var

Şimdi ikinci bir hamle yapıp tamamlama ihalesini yapacağız. 4 Eylül’deki bu ihaleye Çorum’daki kamu ihalelerine giren müteahhitleri de çağıralım istiyorum. Umarım uygun da bir teklif vererek burayı tamamlayalım istiyorum.

200 günlük bir süre öngörüyoruz. Bu sürede bura tamamlanmış olacak ve uzun süre şehrimize hizmet edecek.

Çok Hayalimiz Var

Bu şehir için yapmak istediğimiz çok şey var, bu şehir ile ilgili çok hayalimiz var. Bedesten, Çorum Park ile birlikte Gazi caddesi ile birleşmiş olacak. Bu civardaki binalara ciddi bedel ödeyerek kamulaştırarak alanı genişlettik.

Yeni Bir Projem De Var

Civardaki mobilya mağazasının yanındaki otoparkın oraya benim talimatlandırdığım bir proje var. Bu projeyi daha sonra açıklayacağım ama bu bölgeye de şehrin önemli ihtiyacını da tamalayacak bir şeyler yapacağız.

İneyatulah Cami de tarihi tescil aldı. Orayı restore edip bu alana entegre edeceğiz. Civardaki yapılar ile buraya marka değeri katacağız.

Çorum’u Ayağa Kaldırmak İstiyoruz

Kadim Çorum’u ayağa kaldırmak istiyoruz. Cephe sağlıklaştırma ile sağladığımız güzellikleri şehrin tamamına yayma amacımız var.

Bir Yanda Tarihi Diğer Yanda Modern Şehir

Bir diğer isteğimiz de modern şehir kurmak. Sürdürebilir şehirler, akıllı şehirler kurmak istiyoruz. Bu kapsamda çimento farikasının oraya yapacağımız şehir ile Çorum kendine gelecek. Bir tarafta tarihi bir doku bir tarafta da yeni bir şehir. Zaten temiz bir şehrimiz var. Marka şehir olma konusunda da büyük bir mesafe kat edeceğiz.

Aşk ile çalışmaya, sürekli çalışmaya ve halkımıza layık olmaya devam edeceğiz. (Sümeyra Özdoğan)