Bedesten Yükseliyor

Yayınlama: 28.02.2023

Bedesten Yükseliyor

Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Bedesten ve Çok Katlı Yeraltı Otoparkı inşaatında incelemelerde bulundu.

Çorum Belediyesi tarafından Recep Tayyip Erdoğan Caddesi üzerinde yapılan Bedesten ve Çok Katlı Yer Altı Otoparkı Projesi’nde çalışmalar sürüyor. Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, bölgede incelemelerde bulundu.

Çorum Belediyesi tarafından 2021 yılında yapımına başlanan Bedesten ve Çok Katlı Yer Altı Otoparkı inşaatında yüklenici firma nedeniyle inşaat durdu.

Kasım ayında firmanın yükümlülüklerini yerine getirememesi, inşaatın yavaş ilerlemesi nedeniyle sözleşme feshedildi.

Sözleşme feshinin ardından belediye, koruma ihalesi yaparak firmaya yer teslimini gerçekleştirdi. İhaleyi alan firma, Mayıs ayına kadar Bedesten’de çalışmalar yapacak ve daha önceki firmanın tamamlayamadığı işleri tamamlıyor.

Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, dün beraberinde belediye yöneticileriyle birlikte çalışmaları yerinde inceledi.

Sosyal medya hesabından bir paylaşım yapan Başkan Aşgın, “Şehrimizdeki çalışmalarımızda hız kesmiyoruz Çorum’umuzun çehresini değiştirecek, sorunlarını giderecek projelerimize durmaksızın devam ediyoruz” dedi.

Öte yandan daha önce bölgeden bir canlı yayın yapan Başkan Aşgın, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Bedesten sadece iki katlı bir çarşıdan ibaret bir alan değil. Geniş bir alanı kapsıyor. Altında iki katlı otoparkımız var. Şehrimiz bakımından otoparkın ne kadar ihtiyacı olduğunu herkes biliyor. Burayı aslında yer altı otoparkı olarak planladık. Yer altının otoparkı büyük oranda tamamlanmış durumda. Altımız iki kat otopark. 211 metrekare.

Üstünde de görüldüğü gibi Bedesten var. Hakikaten tarihten fışkırmış gibi olacak. Taş kaplamalarıyla, görseliyle şehrimize önemli bir değer katacak. Şehrimizi bir adım daha ileriye götürecek önemli bir alan.

Biz bu projeyi 2022 yılında tamamlamayı hedefleyerek başlamıştık. Pandemi nedeniyle müteahhit firmadan kaynaklı sorunlar nedeniyle sorun uzadı. Baktık ki önceki firma yükümlülüklerini yerine getiremiyor, bu alanı arzu ettiğimiz süre içerisinde yetiştiremiyor ve 25 Kasım itibariyle iş akdini feshettik. Buranın koruma ihalesinin bir an önce yapılması gerekiyordu. Bu nedenle de hızlı hareket ettik. Koruma ihalesini yaptık ve 4 Ocak’ta da yer teslimini yeni firmaya yaptık. Yeni firma da çalışmalarına başladı. Hummalı bir çalışma var. Yarım kalan işler tamamlanıyor. Bir hafta içerisinde tabliyenin betonunu dökeceğiz. Kalan kısmı da önümüzdeki Perşembe’ye kadar tamamlayacağız. Firma ondan sonra devam edecek. Kubbelerin olduğu bölümün de çalışmalarını yapacak. Etrafındaki yalıtımla ilgili çalışmaları tamamlayacak ve 135 günlük bir sürenin ardından normal ihale aşamasına getirecek. Hedefimiz şu, firmayla hızlı şekilde süreçleri tamamlayacağız. 18 Mayıs’ta da buranın ikmal ihalesini yapacağız.

Şuan yapılan işler önceki firma adına yapılıyor. Belediyenin burada herhangi bir zararı söz konusu değildir. Firma yükümlülüklerini yerine getirmediği için şuanki korunaklı hale getirmeyle ilgili tüm harcamalar önceki firma adına belediyemiz tarafından yapılmaktadır. Mali teminattan karşılanacak. Karşılanmayan kısımlar yasal yollarla önceki firmadan istenecek. Böylece belediyemizin zarar görmesinin önüne geçilecek.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.