Çorum’da Radyoterapi Tedavisi Mart’ta Başlıyor

Yayınlama: 31.01.2024

Dhqjkwhdjkqhwdjkqhwjd Jpg

Çorum’da Radyoterapi Tedavisi Mart’ta Başlıyor

Onkoloji Hastalarını Hem Tedavi Hem de Kontrol Nedeniyle Şehir Dışına Gitmek Zorunda Bırakan Radyoterapi, Artık Çorum’da da Yapılabilecek

Çorum’da 2020 yılında yapımına başlanan ve geçtiğimiz yılın Haziran ayında hizmet vermeye başlayan Onkoloji Tanı ve Tedavi Merkezi’nde radyoterapi tedavisi verilebilmesi için tüm hazırlıklar tamamlandı. Onay sürecinde yer alan birimin Mart ayında hizmet vermeye başlaması bekleniyor.

Çorum’da Kesin Karar Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ayhan Aykanat’ın çabası, AK Parti önceki dönem Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan’ın da girişimleriyle kente kazandırılan Onkoloji Tanı ve Tedavi Merkezi, Çorum’da kanser hastalarının umudu oldu.

Sağlık Bakanlığı, Çorum Özel İdaresi ve Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi ortaklığıyla yapılan projenin temeli 2020 yılında atılmıştı. Aradan geçen dört yılın ardından merkez, geçtiğimiz yılın Haziran ayında hastalara hizmet vermeye başladı.

Merkezde Radrasyon Onkoloji Kliniği, radyoterapi tedavisi verebilmek için tüm hazırlıklarını tamamladı.

Hastane Başhekimi Doç. Dr. Sinan Zehir, Başhekim Yardımcısı Dr. Ali Çakmakcılar, Nükleer Tıp Uzmanı Doç. Dr. Gamze Tatar, Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Dr. Melike Pekyürek Varan, Kesin Karar Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ayhan Aykanat ve muhabirimize kliniğin çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi.

Kalite kontrol süreciyle ilgili bilgiler veren Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Dr. Melike Pekyürek Varan, “Kalite uygunluk için Ankara’dan hocalarımız geliyor. Cihazımızın kalitesinin uygunluğu incelenecek. Daha sonra Nükleer Denetleme Kurulu bir inceleme yapacak ve çevreye zararlı olup olmadığına bakacak. Bir ay içerisinde hizmet vermeyi planlıyoruz. Cihazımız emektar bir cihaz ancak yoğun radyoterapi opsiyonu açılmış. Çorum’daki hastaların tamamına hizmet verebilecek bir cihaz. Ayda 60 hastaya kadar hizmet verebileceğiz” dedi.

KONTROLLER DE YAPILABİLECEK

Onkoloji hastalarının kontrollerinin de Çorum’da yapılabileceğini hatırlatan Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Dr. Melike Pekyürek Varan da “Kanser hastaları için çok kıymetli. Hafta içi her gün bir kanser hastası tedaviye geliyor. Ankara’da çok iyi merkezler var ancak hasta için zor bir süreç. Bilmediğiniz bir yerde kanser tedavisi almak çok zor. Diğer yerlerde tedavi olmuş hastalarımız da oraya kontrole gitmek zorunda kalıyordu. Kontroller için de hastalarımız başka şehirlere gitmek zorunda kalmayacak” şeklinde konuştu.

“HASTA TEDAVİYİ ALIP, EVİNE GİDEBİLECEK”

Çorum’daki kliniğin kanser hastalarına sağlayacağı avantajlardan bahseden Hastane Başhekimi Doç. Dr. Sinan Zehir, “Işın tedavisi diye bilinen bu tedavi, ortalama 15 seans oluyor ve bu da bir ay gibi bir süreye tekamül ediyor. Bunun burada yapılabilmesinin en büyük avantajı, radyoterapi için Ankara’ya giden hasta ve hasta yakını en az bir ay orada kalmak zorunda kalıyordu, ancak böyle bir zorunluluğa ihtiyaç kalmayacak. Hasta tedaviyi alıp, evine gidebilecek” ifadelerini kullandı.

Hastane Başhekimi Doç. Dr. Sinan Zehir, Merkezi bir ay içerisinde faaliyete açmayı hedeflediklerini belirtti. Zehir, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Şehrimiz için ve bölgemiz için son derece önemli olan Pet-CT cihazı kurulumu tamamlanmıştır. Pet-CT cihazımız ile ilgili nükleer düzenleme kurulundan lisans alınmıştır. 2-3 hafta içerisinde hastanemizde Pet-CT çekimleri başlanacaktır bu sayede hastalarımızın il dışına gitmesinin önüne geçilmiş olacaktır. Çevre illerden de hastanemize Pet-CT çekimi için hasta kabulü yapılacaktır.

Kanser hastalarımızın tanı ve tedavisi için son derece kıymetli olan Pet-CT’nin yanında bazı kanser hastalıklarını da cerrahiden önce yani ameliyattan önce ya da sonra radyoterapi dediğimiz ışın tedavisinin de verilmesi gerekmektedir. Bu anlamda hastanemizde radyoterapi hizmeti verilebilmesi için gerekli cihaz kurulumları tamamlanmıştır. Lisanslama çalışmaları devam etmektedir. Önümüzdeki ay içerisinde lisanslama çalışmalarının tamamlanması takibinde hastanemizde radyoterapi hizmeti verebilir hala gelecek.

Merkezimizde sadece Pet-CT ve radyoterapi hizmetlerinin verilmesi değil bunun dışında bazı kanserlerin özellikle radyo aktif maddelerle vatandaşlarımızın atom tedavisi olarak bildiği tedavisinin de yapıla bilmesi için yatak tedavi birimlerinin de kurulmuş ve hazır hale getirilmiştir.

Önümüzdeki aylarda bu hizmetleri hastanemizde başlayacaktır. Böylece hem hastalarımızın büyük şehirlere gitmelerinin önüne geçilmiş olacak hem de hastanemize ve şehrimize çevre illerden birçok hastanın sevk edilmesinin de önü açılmış olacaktır. Özellikle radyo terapi tedavilerinde hastaların radyo terapi görmek için en az 15 gün ama ortalama 30 gün kadar ilgili birim ya da merkezde bulunması gerekliliği hasta ve hasta yakınları için çok büyük külfet oluşturmaktadır. Bu anlamda da umarım kimsenin ihtiyacı olmaz ama ihtiyacı olan hastalarımızın ve hasta yakınlarının bu mağduriyetinin giderilmiş olacağını belirtmek isterim.”

YouTube video