Fiziksel ve Ruhsal Sağlık İçin Yapılması Gerekenleri Anlattılar

Yayınlama: 31.03.2024

Fiziksel Ve Ruhsal Saglik Icin Yapilmasi Gerekenleri Anlattilar

Fiziksel ve Ruhsal Sağlık İçin Yapılması Gerekenleri Anlattılar

 

Çorum İl Sağlık Müdürlüğü eğitimlerini sürdürüyor.

İl Sağlık Müdürlüğü geride bıraktığımız yılda kurum içi ve Çorum halkına yönelik eğitimler hakkında bilgi verdi.

2023 yılı faaliyet raporunu yayımlayan Çorum İl Sağlık Müdürlüğü, sağlıklı beslenme ve hareketli hayat birimi faaliyetleri kapsamında yaptığı eğitimler hakkında detaylı bilgiler paylaştı.

Sağlıklı beslenme, diyabet, obezite, kronik hastalıklar gibi konuların yanı sıra ruhsal sağlığa yönelik de eğitimler veren Çorum İl Sağlık Müdürlüğü binlerce kişiye ulaşmayı başardı.

İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

Okulda Diyabet Programı kapsamında diyabet tanısı almış öğrencisi bulunan okullardan başlayarak “Sağlıklı Beslenme” ve “Diyabet” konularında il merkezi ve ilçelerimizde okul eğitimleri düzenlenmiştir. Bu eğitimlerin amacı sadece diyabetli öğrenciyi değil özelikle de çevresini diyabet konusunda bilinçlendirmektir. Bu kapsamda düzenlenen okul eğitimleriyle bin 613 öğretmen, 597 veli ve 13 bin 628 öğrenciye eğitim verilmiştir. Toplumsal farkındalık oluşturma amaçlı 237 halk eğitimi verilmiştir. Bu eğitimlerde 7 bin 370 kişiye ulaşılmıştır. Obezite merkezimize başvuran bin 642 yeni danışana toplamda 5 bin 318 diyet poliklinik hizmeti verilmiştir.

 

RUH SAĞLIĞI FAALİYETLERİ

Ruh Sağlığı Faaliyetleri kapsamında Aile Hekimlerine ve Aile Sağlığı Çalışanlarına Otizm Spektrum Bozukluğu Takip Ve Tarama, Kadına yönelik Şiddetle Mücadele, Psikolojik Sağlamlılık ve İntiharı Önleme konularında toplamda 15 kişiye eğitim verilmiştir. Müdürlüğümüz personellerine Otizm Spektrum Bozukluğu, Çocuklarda Dijital Oyunlar, Özgül Öğrenme Güçlüğü ve Davranışsal Bağımlılıklarla Mücadele kapsamında toplamda 109 kişiye eğitim verilmiştir.

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele, Güvenli İnternet Davranışsal Bağımlılıklarla Mücadele kapsamında ilimizde görev yapan toplam bin 837 Sağlık personeline uzaktan eğitim verilmiştir.

 

HALKA YÖNELİK EĞİTİMLER

“Gençlik Ruh Sağlığı ve Psikolojik Dayanıklılığın Güçlendirilmesi” temasıyla üniversitelerin açılmasıyla birlikte gençlerin yeni bir şehre, okula ve hayata uyumlarını artırmayı hedef alarak Çorum Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü işbirliği ile eğitim düzenlenmiştir. İlimiz sınırları içindeki merkez ve ilçelerde bulunan KYK yurtlarında barınan öğrencilere yönelik “Kendime İyi Bak” ve yurt personellerine “Gençlerle Çalışmak” konulu söyleşiler gerçekleştirilmiştir. Toplamda 436 öğrenci, 228 personele ulaşılmıştır.

 

KRONİK HASTALIKLAR VE YAŞLI SAĞLIĞI FAALİYETLERİ

Kronik Hastalıklar ve Yaşlı Sağlığı kapsamında (KOAH, Hipertansiyon, Kalp, Astım, İnme v.b. ) il genelinde 119 planlanan hizmet içi eğitim ile bin 417 personele hizmet içi eğitim verilmiştir. Kronik Hastalıklar ve Yaşlı Sağlığı kapsamında (KOAH, Hipertansiyon, Kalp, Astım, İnme v.b.) il

genelinde 478 planlanan halk eğitim ile 11935 farkındalık oluşturmaya yönelik halk eğitimi verilmiştir.