Hastanede Klima Yetmiyor

Yayınlama: 07.08.2023

Klima

Hastanede Klima Yetmiyor

Çorum’da da hava sıcaklıkları dayanılmaz derecede artarken, hastane gibi yoğun insan trafiğinin olduğu kamu kurumlarında klimaların çalışmaması vatandaşları sıkıntıya sokuyor.

Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yataklı servislerde tedavi gören hastalar klimaların çalışmamasından şikayet ediyor. Gazetemize ulaşan hasta yakınları hastanede klimaların çalışmadığını ifade ederek, “hastalarımız hastalıkları ile uğraşırken, bir de bu havada sıcaktan dolayı nefes almakta bile zorluk çekiyorlar, klimaların çalışmasını istiyoruz” dedi.

Klimalar Yetersiz Kalıyor

Hasta yakınlarının Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde klimaların çalışmadığıyla ilgili şikayetleri üzerine hastane yetkililerinden aldığımız bilgilere göre, hava sıcaklıklarının yüksek derecelere çıktığı zamanlarda hastanede bulunan klima sistemi yetersiz kalıyor. Özellikli bölümler olması nedeniyle Acil servis, ameliyathaneler, yoğun bakım ve kadın doğum bölümlerinde klimalar tam kapasite çalıştırıldığı için hastanenin diğer bölümlerine klimanın soğutma gücü yetmiyor.

İhale Yapıldı

Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sıcaklığın üst düzeye çıktığında baş gösteren klima sorunun çözümü için yeni soğutma sisteminin kurulması gerektiği tespit edildi. Sağlık Bakanlığı nezdinde yapılan girişimler sonucunda yeni sistemin ihalesi gerçekleştirildi.

İhalenin ardından yer teslimi yapılarak yeni sistemin kurulması için yüklenici firma çalışmalarına başladı. İhalede belirtilen süreçten önce işin teslim edilmesi için hastane yönetiminin firma yetkilileriyle görüşerek anlaşma sağladığı öğrenildi. (Zahide Yasemin Özden)