Konutların Gecikme Sebebi Deprem Felaketiymiş

Yayınlama: 17.08.2023

Konutlarin Gecikme Sebebi Deprem Felaketiymis 1

Konutların Gecikme Sebebi Deprem Felaketiymiş

Çorum’da emeklilerin yıllardır beklediği emekli TOKİ ile ilgili yeni bir açıklama geldi. TOKİ’den yapılan açıklamada, konutların gecikme sebebinin Kahramanmaraş ve bölgesinde meydana gelen deprem felaketi olduğu açıklandı.

2018 yılında Slimkent bölgesinde emekliler için yaklaşık 750 adet TOKİ konutunun yapımına başlanmıştı.

Aradan geçen beş yılın ardından halen konutlarını teslim alamayan hak sahibi vatandaşlar, Temmuz ayında toplanarak eylem yapmıştı.

Ahlatcı: Kışa Kalmadan Teslim Edilecek

Bu gelişmenin ardından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki ile TOKİ’nin emekli konutlarını görüşen Ahlatcı, Bakan Özhaseki’nin “konutların kış aylarına kalmadan teslim edilsin” talimatı verdiğini söylemiş, konutların kış aylarına kalmadan teslim edileceğini ifade etmişti.

Bir süre sonra tekrar bölgede toplanan vatandaşlar, hükümet yetkililerine tekrar seslenmiş, eyleme bu kez Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çorum Milletvekili Mehmet Tahtasız da destek vermişti.

Burada yüklenici firma temsilcisinin Milletvekili Tahtasız’a verdiği bilgide, konutların kısa zamanda biteceği ifade edilmişti.

Toki’den Açıklama Geldi

TOKİ’den yapılan açıklamada konutların gecikme sebebinin Kahramanmaraş ve bölgesinde meydana gelen deprem felaketi olduğu ifade edildi.

Kurumdan AK Parti İl Başkanı Av. Murat Günay’a gönderilen yazıda şu ifadelere yer verildi:

“Söz konusu işin süre uzatımlı son iş bitim tarihi 10.09.2023 olarak belirlenmiş olup; 06.02.2023 tarihinde meydana gelen, merkez üssü Kahramanmaraş/Pazarcık-Elbistan olan 11 ilimizde şiddetli olarak hissedilen iki depremden dolayı etkilenen illerde 3 ay boyunca OHAL ilan edilmiş olması, doğal afetlerin mücbir sebep olarak sayılması, deprem sonrasında İdaremize ait tüm şantiyelerden bölgeye iş gücü, iş makinesi, teçhizat ve ekipman sevk edilmiş olması, barınma sorununun çözümü noktasında devam eden şantiyelerden ekip ve ekipmanların bölgeye kaydırılmış olması, malzeme temininde yaşanan güçlükler sebebi ile devam eden işlerin durma seviyesine gelmesi ve iş programlarında aksama olması sebebiyle bahse konu işte gecikmeler olmuştur.”

45 Güne Bitiyor

Konutların 45 gün içerisinde teslim edileceği ifade edilen açıklamada, “Konut inşaat seviyemiz tamamlanma aşamasına gelmiş olup; Genel inşaat seviyemiz yüzde 85 seviyesine gelmiştir. Ada dışı yol asfalt kaplama imalatı ilgili kurum Çorum Belediyesi tarafından yapılacaktır. Söz konusu projemiz yaklaşık 45 gün içerisinde teslime başlanması planlanmaktadır” ifadelerine yer verildi. (Sümeyra Özdoğan)