Merkez Bankası’ndan Reeskont Kararı! Faiz Oranları Yükseldi

Yayınlama: 31.10.2023
Düzenleme: 01.11.2023 11:09

Merkez Bankası’ndan Reeskont Kararı! Faiz Oranları Yükseldi

AA

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) reeskont oranlarında değişikliğe gitti.

Merkez Bankası, vadesine en çok 3 ay kalan senetler karşılığında yapılacak reeskont işlemlerinde uygulanacak iskonto faiz oranının yıllık yüzde 35,75’e çıkarıldığını açıkladı.

TCMB’nin reeskont faiz oranlarında değişikliğe gittiğine ilişkin tebliği Resmi Gazete’de yayınlandı.

Vadesine en çok 3 ay kalan senetleri kapsıyor

Tebliğe göre, vadesine en çok 3 ay kalan senetler karşılığında yapılacak reeskont işlemlerinde uygulanacak iskonto faiz oranı yıllık yüzde 35,75 olarak kullanılacak.

Avans işlemlerinin faiz oranı yıllık yüzde 36,75

Merkez Bankası’nın verdiği kararlardan birisi de avans işlemlerinde uygulanacak faiz oranı için oldu. Avans işlemlerinde faiz oranı yıllık yüzde 36,75 olarak tespit edildi.

Yeni faiz oranları bugün kullanımda olacak

Söz konusu oranlar bugün itibarıyla yürürlüğe girerken, bu oranlar daha önce reeskont iskonto faizi için yüzde 30,75 ve avans işlemleri için yüzde 31,75 düzeyinde bulunuyordu.

Sık Sorulan Sorular
  • Reeskont faiz oranı nedir?

    Merkez Bankası, bankacılık kesiminin geçici likidite ihtiyaçlarının karşılanması için, bankalar tarafından verilecek ticari senet ve vesikaları reeskonta kabul edebilir. Türkiye’de reeskont işlemindeki tüm koşul ve kurallar, Merkez Bankası tarafından belirlenir. Bunun yanında, reeskont kredilerinin en yüksek sınırı ve kredi türlerine göre limitleri, para politikası ilkeleri doğrultusunda yine Banka tarafından konulur.  Bu işlemler için Merkez Bankası tarafından uygulanan faize “reeskont faiz oranı” adı verilmektedir. Merkez Bankası reeskonta kabul edebileceği senetler karşılığında avans da verebilmektedir. Avans için  teminat olarak alınan bu senetler; ticari senet ve belgeler, devlet tahvilleri ve borsada kayıtlı tahvillerdir. Ekonomideki para arzı ve kredi genişlemesi dikkate alınarak belirlenen reeskont faiz oranı, mevcut durumda uygulanan para politikası kapsamında bir para politikası aracı olarak önemini kaybetmiştir.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)