Osmancık’a DOKAP Desteğiyle İki Güzel Proje Hayata Geçirilecek

Yayınlama: 09.05.2024

Osmancika Dokap Destegiyle Iki Guzel Proje Hayata Gecirilecek 5

Osmancık’a DOKAP Desteğiyle İki Güzel Proje Hayata Geçirilecek

Osmancık’ta iki okulun projesi DOKAP tarafından desteklenecek. Bir projede yazarlık atölyesi kurulacak, öğrenciler hazırladıkları tiyatro oyununu sahneleyecek. Bir diğer projede ise ilçeye “Oyuncak Müzesi ve Masal Evi” inşa edilecek, çocuklar için geleneksel oyunlar oynanacak.

Osmancık İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü desteğiyle hazırlanan Osmancık Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrencilerinin “Sanat (Z) Projesi” ve Osmancık Şehit Mustafa Ayna Anaokulu’nun “Geçmişten Geleceğe Kültür Köprüsü Projesi”, Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) desteği almaya hak kazandı.

Projelere verilecek destekler için Osmancık Milli Eğitim Müdürlüğü ve DOKAP arasında protokol imzalandı. İmza törenine, Osmancık Kaymakamı Ayhan Akpay, DOKAP Başkanı Hakan Gültekin ve Osmancık İlçe Milli Eğitim Müdürü İdris Makineci katıldı.

 

GENÇLER, TİYATRO OYUNLARI YAZIP SAHNELEYECEK

Osmancık Cumhuriyet Anadolu Lisesi’nin “Sanat (Z) Projesi” kapsamında öğrencilerin sosyal ve kültürel yönden de gelişimlerine katkı sağlaması hedefleniyor. 284 bin 600 lira yatırım tutarı bulunan proje kapsamında “Yazarlık Atölyesi” kuruluyor. Bu atölyede öğrenciler tiyatro oyunları yazacak ve daha sonra bu oyunları sahneleyecek. Projeyle öğrencilerin modernleştirilmiş ve teknik olarak donatılmış yazarlık, oyunculuk ve dekor kıyafet hazırlama atölyelerinde üretime katkıda bulunarak yeteneklerini geliştirme fırsatı sunulacak.

 

‘OYUNCAK MÜZESİ VE MASAL EVİ’ YAPILACAK

Osmancık Şehit Mustafa Ayna Anaokulu’nun “Geçmişten Geleceğe Kültür Köprüsü Projesi” ile ise öğrencileri dijital ekranlarından kurtarıp geleneksel oyunlara yönlendirilmesi hedefleniyor. Bu kapsamda ilçede “Oyuncak Müzesi ve Masal Evi” inşa edilecek. Bu müze ve masal evinde miniklere tiyatro gösterimleri yapılacak, geleneksel oyunlar sergilenerek çocuklara kültürel aktarım sağlanacak. 778 bin lira yatırım tutarlı bu projede geleneksel oyun ve oyuncaklar kullanılarak kültürel aktarımın sağlanması, çocukların anne babaları ile oyun oynayarak aile içi iletişimin güçlendirilmesi amaçlanıyor.