Redif Kışlası İlçeye Kazandırılıyor

Yayınlama: 28.02.2023

Redif Kışlası İlçeye Kazandırılıyor

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) Turizmin Geliştirilmesine Yönelik Küçük Ölçekli Alt Yapı Yatırımlarına Mali Destek Programı kapsamında başlayan ve iş artışı nedeniyle tasfiye edilen Misak-ı Milli İlkokulu Redif Kışlası Restorasyonu Projesi’nde restorasyon çalışmaları yeniden başlıyor.

31 Ocak’ta Çorum İl Özel İdaresi tarafından ihalesi gerçekleştirilen proje kapsamında restorasyonun Eylül ayında tamamlanması bekleniyor.

Misak-ı Milli İlkokulu ek binası konferans salonu olarak kullanılmak üzere   projelendirilen ve taş duvarları tarihi dokusuna uygun olarak restore edilecek Redif Kışlası, 265 koltuk kapasiteli konferans salonu, sahne, depo ve kulis odalarından oluşuyor.

Redif Kışlası

Osmanlı döneminde ordunun modernize edilmesi çalışmaları kapsamında ülke genelinde inşa edilen redif kışlalarından biri de İskilip ilçesine bulunuyor. Meydan Mahallesi’nde yer alan 720 metrekarelik alan üzerine taştan 3 kat inşa edilen Redif Kışlası, Balkan, Birinci Dünya, Çanakkale ve Kurtuluş Savaşları’nda faal olarak kullanıldı. Kışlanın 1945 yılına kadar kullanılmaya devam ettiği biliniyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.