Şahiner: Sizlerden Biraz Sabır ve Hoşgörü Bekliyorum

Yayınlama: 25.08.2023

Sahiner Sizlerden Biraz Sabir Ve Hosgoru Bekliyorum 4

Şahiner: Sizlerden Biraz Sabır ve Hoşgörü Bekliyorum

Sungurlu Belediye Başkanı Abdulkadir Şahiner, yapılan altyapı çalışmalarından dolayı vatandaşlardan sabır ve hoşgörü istedi.

Göreve geldiği ilk günden bugüne ilçenin su sorununa dikkat çektiğini hatırlatan Başkan Abdulkadir Şahiner, “Birçok merciye başvurularda bulundum, projeler sundum. Ancak hiçbir zaman sonuç alamadım. Her konuda olduğu gibi çeşitli bahaneler ile geri çevrildik. Yıllar önce yapımı tamamlanan ve atıl halde bulunan “Kırıkkale Su Borusu Hattı Projesi” her zaman için karşımıza bir engel olarak çıktı. Bu durumda da fatura her zaman ki gibi benim Sungurlulu hemşehrilerime kesildi. Bu noktada alt yapı sorununu çözmek için 6 sene önce İller Bankası’na müracaat ettik” dedi.

Belediyenin 84 milyon liralık borcu 2038 yılına kadar ödemesi gerektiğini ifade eden Şahiner, “Sungurlu Belediyesi, geçmiş dönemin hatasından dolayı, bir damla su bile gelmeyen boru hattının (84 Trilyon) borcunu maalesef 2038 yılına kadar ödeyecek. 6 sene uğraştık ancak projeyi yaptıramadık. En son çare olarak dünya bankasına müracaat ettik ve girişimleriniz sonucunda projeyi çıkardık” diye konuştu.

“Benim Koltuk Sevdam Yok”

Şahiner, vatandaşlara sağlıklı su ulaştıramadıklarını belirterek, “Belediye olarak vermiş olduğumuz suyun %70’i çürümüş, 50 yıllık asbestli borulardan kaçıyor ve çoğu mahallemizde meydana gelen arızalardan ve yaz aylarında yaşanan sıcak havalardan dolayı su sıkıntısı yaşanıyordu” diye konuştu.

Bugüne kadar hiçbir belediye başkanının altyapıya el atmadığını dile getiren Şahiner, şunları söyledi:

“Gelen hiçbir belediye başkanı bu konuya eğilmedi. Çünkü alt yapı meşakkatli ve sorunlu bir işti. Hele hele de seçim zamanı gündeme dahi alınması imkansızdı. Ama biz Sungurlu’yu ve sizleri düşünerek korkusuzca bu işe girdik. Herkes bana ‘Yapma, bu çalışma seçim öncesi intihar etmek olur’ dedi. Ben hep söylediğim gibi onlara şu cevabı verdim; ‘Benim koltuk sevdam yok, memleketime bir faydam olacaksa çekinmem yaparım. Bunu da göze alırım’ dedim ve yaptım. Çünkü önümüzdeki sene su kıtlığı ve kesintiler daha çok yaşanacak; musluklarımızdan su akmayacaktı.

İnşallah 3 Ay İçerisinde Çalışmamızı Tamamlayacağız

Yollarda oluşan bozuklukların ve sıcak havaların da etkisiyle artan tozun özellikle ev hanımlarına vermiş olduğu sıkıntıların tabi ki farkındayız. Ekibime ve bana sürekli geri dönüşler oluyor. Durumu izah ettiğimiz zaman en çok sıkıntı yaşayan hanımlarımız anlayışla karşılıyor. Buradan tekrar belirtmek istiyorum; Sevgili hanımlar, suyun önemini hayatımızdaki yerini en iyi siz bilirsiniz. Gün gelip tamamen suyumuzun olmamasından bu gün bu sıkıntıyı çekmek evladır. Gün gelecek “Kadir başkan Allah senden razı olsun” diyeceksiniz. Bunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. Yapmış olduğumuz bu çalışma ile önümüzdeki 50 sene su sıkıntısı yaşanmayacak. Tek amacımız siz Sungurlulu hemşehrilerimize hizmet etmektir. Bu düşünce ile tüm ekibimle canla başla çalışıyoruz. Sizlerden de bu süreç içerisinde vermiş olduğumuz rahatsızlıklardan dolayı özür dileriz. Bütün gayemiz sizlerin ve gelecek nesillerimizin içilebilir, kanser riski taşımayan borulardan sağlıklı su tüketebilmesidir. Sizlerden biraz sabır ve hoşgörü bekliyorum. Ben de diğer belediye başkanları gibi böylesine zor bir çalışma yapmadan görevimi tamamlar, görmezden gelebilirdim. Ama inanın seneye herkes evine damacana su ile giderdi. İnşallah 3 ay içerisinde çalışmamızı tamamlayacağız. Bizlere vermiş olduğunuz destekten dolayı teşekkür eder, sizlerin hoşgörüsüyle birlikte en kısa zamanda çalışmaların bitirileceğinin sözünü veriyorum.” (Sümeyra Özdoğan)