Sanayiciler ile Okullar Arasında İletişim Güçlendirilecek

Yayınlama: 28.03.2024

Sanayiciler Ile Okullar Arasinda Iletisim Guclendirilecek

Sanayiciler ile Okullar Arasında İletişim Güçlendirilecek

 

Çorum’da mesleki ve teknik eğitim masaya yatırıldı.

Çorum Valiliğinde, Çorum Valisi Zülkif Dağlı başkanlığında yapılan toplantıda

mesleki ve teknik eğitim toplantısında mesleki ve teknik eğitimdeki yeni gelişmeler, planlamalar, Çorum’daki mevcut durum ve neler yapılabileceği görüşüldü.

Vali Zülkif Dağlı toplantıda yaptığı açıklamada Çorum’un büyük bir sanayi altyapısına sahip olduğunu vurguladı. “Sanayicimizin ihtiyaç duyduğu kalifiye işgücünün yetiştirilmesi için her türlü çabayı sarf edeceğiz” diyen Dağlı, mesleki eğitimde işbirliklerinin önemine de değindi.

Vali Dağlı, Çorumlu sanayiciler ile mesleki ve teknik eğitim liseleri arasındaki iletişimi güçlendirmek amacıyla kurumlar arası işbirliği ve koordinasyonu sağlayacak bir mekanizma oluşturacaklarını ifade etti.

 Toplantıda Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitimler Genel Müdürü Ali Karagöz de bir konuşma yaptı. Mesleki eğitimin mevcut durumu, gelecekte uygulanması planlanan faaliyetler hakkında bilgilendirme yapan Karagöz, mesleki eğitimde; eğitime nitelikli erişimin, tanıtım ve yönlendirmenin, farkındalık arttırma çalışmalarının ve nitelikli istihdamın önemli olduğunu belirterek sektör içi okul, sektöre entegre okul, bölge okulu ve ihtisas okulu modelleri üzerinde çalıştıklarını ifade etti. Karagöz ayrıca Çorum özelinde Çorum sanayicisinin talepleri doğrultusunda bu modellerden bir veya bir kaçının uygulanabileceğini söyledi.

Toplantıya, Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitimler Genel Müdürü Ali Karagöz, Daire Başkanı Murat Gülşen, İl Milli Eğitim Müdürü Abdullah Kodek, İl Sanayi ve Teknoloji Müdürü Murat Ocak, Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Levent Tuzcu, Çorum OSB Müdürü Özgür Özden Yalçın, Çorum Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Recep Gür ve diğer ilgili personeller katıldı.