Sanayicilere ‘Son Güne Bırakmayın’ Uyarısı

Yayınlama: 01.03.2023

Sanayicilere ‘Son Güne Bırakmayın’ Uyarısı

Sanayi Sicil Belgesi sahibi işletmelerin her yıl bir önceki yıla ait yıllık işletme cetvellerini gönderme hükümlülüklerini hatırlatan Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü vaktinde yapılamayan işlemden dolayı ceza yenilmesinin önüne geçmek için işletmeleri uyardı.

Sanayicilerin 5 bin 252 TL’lik idari para cezasına muhatap olmamaları için işlemi son gün olan 30 Nisan’a bırakmamaları vurgulandı. Son gün sistemde yaşanabilecek yoğunluğa dikkat çeken müdürlük, yıllık işletme cetvellerinin eksiksiz doldurularak internet ortamından online olarak bağlı bulundukları ilin Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğüne göndermelerini istedi.

Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’nün konu ile ilgili açıklaması şu şekilde:

Bilindiği üzere 6948 Sayılı Sanayi Sicili Kanunu’nun 5.Maddesi gereğince Sanayi Sicil Belgesi sahibi işletmelerin her yıl 1 Ocak ve 30 Nisan tarihleri arasında bir önceki yıla ait (Yıllık Ciro Bilgisi, Kapasite Kullanım Oranı Bilgisi, Çalışan Sayısı, Tüketilen Enerji, Üretim Şekli, Üretim Bilgisi ve Atık Madde Bilgilerini) yıllık işletme cetvellerini eksiksiz doldurarak sistem aracılığıyla internet ortamından on-line olarak bağlı bulundukları ilin Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğüne göndermeleri gerekmektedir.

Sanayi işletmelerinin her yıl vermek zorunda olduğu; bir önceki yıla ait faaliyetleri ile ilgili yıllık işletme cetvelini; “Sanayi Sicil Bilgi Sistemi” veya “https://sanayisicil.sanayi.gov.tr/” adresinden e-devlet şifresi ile giriş yapılarak “İşletmelerim” menüsünden işletme çağırılarak Yıllık İşletme Cetveli için gerekli bilgiler doldurulup sistem üzerinden İl Müdürlüğüne “Gönder” butonuna tıklanarak on-line şekilde Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğüne gönderilecektir.

Sanayicilerimizin 5 bin 252 TL’lik idari para cezasına muhatap olmamaları için internet ortamındaki online girişlerin son gün olan 30 Nisan 2023 tarihinde sistemde yoğunluk olacağı ve olası sistem arızalarının olabileceği dikkate alınarak en son güne bırakılmaması gerekmektedir.

Yıllık İşletme Cetveli bilgilerini 30 Nisan 2023 tarihine kadar internet ortamında süresi içinde giriş yapmayan işletmelere 6948 sayılı Sanayi Sicili Kanunu’nun 9.Maddesi gereğince 5 bin 252 lira idari para cezası uygulanacaktır.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.