Savunma Sanayi Yatırımlarına Ağırlık Verilecek

Yayınlama: 19.09.2023
Düzenleme: 19.09.2023 17:30
Düzenleme: 19.09.2023 17:30
Düzenleme: 19.09.2023 17:30

Savunma Sanayi Yatırımlarına Ağırlık Verilecek

Çorum Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, Sungurlu Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Savunma Sanayi Yatırımlarını ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Geçtiğimiz Pazartesi günü Sungurlu ilçesini ziyaret eden Çorum Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, ilçenin organize sanayi bölgesinde inşa edilen savunma sanayi fabrikalarını ziyaret etti.

Fabrika Ziyaretleri

Ziyaretlerine Sungurlu Fişek Fabrikası ile başlayan Vali Dağlı’ya Fabrika Genel Müdürü Fatih Doğan eşlik etti. Tesis hakkında bilgiler veren Doğan, 25 bin metrekare kapalı, 404 bin metrekare açık alanda kurulmuş olan hafif mühimmat fabrikasında, yılda 360 milyon fişek üretmeyi hedeflediklerini, çalışan sayılarının 400 kişi ile başlayacağını ve bir sonraki aşamada 600 kişi ile devam edeceğini söyledi.

Vali Dağlı, Fişek Fabrikasındaki incelemelerinden sonra Sungurlu Barut Üretim Tesislerini ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Tesis hakkında bilgiler veren Fabrika Genel Müdürü Mehmet Tök, 710 dönüm alan üzerine kurulu tesisin 50 dönüm kapalı alana sahip olduğunu, yıllık 2000 ton küresel barut üretim kapasitesi ile yurt içi ve yurt dışı talepleri karşılayacaklarını söyledi. İlerleyen süreçte taleplerin artacağı düşünüldüğünden bir sonraki safhada tesisin kapasitesinin yıllık 4 bin tona çıkartılması için çalışmalara başlayacaklarını belirten Tök, Küresel Barut Üretim Tesisi ile birlikte barutların temel iki önemli hammaddesi olan Nitroselüloz ve Nitrogliserin tesislerinin de kurulumunun devam ettiğini kaydetti.

Daha sonra Kapsül Fabrikasını ziyaret eden Vali Dağlı’ya Fabrika Genel Müdürü Mine Aydın tarafından bilgilendirme yapıldı.

Mine Aydın, Sungurlu OSB tarafından tahsis edilen 352 dönüm arazi üzerinde üretim için çalışmalara başlandığını, daha sonraki talepleri ile alanın 959 dönüme çıkarıldığını belirterek, bu alanda 60 mm, 81 mm, 120 mm, yüksek infilaklı havan mühimmatı, 155 mm yüksek infilaklı topçu mühimmatı ve 122 mm roket imalatı için projelere başlandığını ifade etti.

Aydın, 2023 yılı sonuna kadar personel sayılarını 100’ün üzerine çıkarmayı, tüm personellerini Sungurlu ve Çorum’dan alarak bulundukları ile katma değer sağlamayı hedeflediklerini söyledi.

“Çorum Ekonomisine Büyük Katma Değer Sağlayacak”

Sungurlu Organize Sanayi bölgesinde Yapılan Savunma Sanayi yatırımlarını oldukça önemsediklerini belirten Vali Dağlı, çalışmaların çok hızlı ilerlediğini, en kısa sürede bitirilerek tam kapasite üretime geçilmesiyle birlikte bu tesislerin Sungurlu ve Çorum ekonomisine büyük katma değer sağlayacaklarına inandığını ifade etti.

Ülkemizin yatırım, üretim, istihdam ve ihracat stratejisi doğrultusunda hareket ederek güçlü bir altyapısı bulanan Çorum sanayisini daha da geliştirmek için tüm kesimlerle işbirliği içerisinde olacaklarını belirten Vali Dağlı, OSB’lere önem verdiklerini, özellikle savunma sanayi yatırımlarının kente kazandırılması noktasında yapılacak çalışmalara ağırlık vereceklerini ifade etti. (Zahide Yasemin Özden)