Şimşek: Vergisiz Bilgisayar ve Telefon Satışı İçin Çalışmalar Sürüyor

Yayınlama: 22.08.2023

Mehmet Simsek 1

Şimşek: Vergisiz Bilgisayar ve Telefon Satışı İçin Çalışmalar Sürüyor

AK Parti’nin seçim beyannamesinde yer alan üniversite öğrencilerine bir defaya mahsus KDV ve ÖTV’siz bilgisayar ve telefon satışı vaadi, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e soruldu. Konu hakkında bir çalışma olduğunu belirten Bakan Şimşek, düzenlemenin içeriğiyle ilgili bir kesinlik olmadığı için ayrıntı paylaşamayacağını söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirilen Kabine toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bakan Şimşek, AK Parti’nin seçim beyannamesinde yer alan üniversite öğrencilerine yönelik bir defaya mahsus uygulanacak vergisiz telefon veya bilgisayar alma hakkı için yapılan çalışmalara ilişkin gelen soruları yanıtladı. Şimşek, bu konuda bir çalışma olduğunu ancak ayrıntı paylaşamayacağını söyledi.

“Değerlendirme Yapmam Doğru Değil”

Bakan Şimşek, “Çalışmamız var ama detayını veremiyorum. Yasal düzenleme gerektiren konularda tabii ki meclisin açılması gerekir. İdari karar gerektirenler idari kararla yapılır. Ne zamanlama ne içerik konusunda kesinleşmemiş konularda değerlendirme yapmayacağım. Genel konuşuyorum. Birden fazla konu var. Dolayısıyla prensip olarak ayaküstü çalışmanın tamamlanmadığı konuları değerlendirme yapmam doğru değil” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 14 Mayıs seçimleri öncesi AK Parti’nin seçim beyannamesini açıklamıştı. Üniversite öğrencilerine yönelik vergisiz telefon ve bilgisayar satışı vaadinde bulunan Erdoğan, “Yükseköğrenimdeki gençlerimize bir defaya mahsus olmak üzere cep telefonu ve bilgisayar ediniminde vergi muafiyeti sağlayacak, ayrıca aylık 10 GB ücretsiz internet vereceğiz” demişti. (Haber Merkezi)