Şimşek’ten KOBİ’lerin Kredi Garanti Limitinin Artırılmasına İlk Yorum

Yayınlama: 04.09.2023

Mehmet Simsek

Şimşek’ten KOBİ’lerin Kredi Garanti Limitinin Artırılmasına İlk Yorum

KOBİ’lerin kredi garanti limitinin 150 milyon TL’ye, büyük işletmelerin ise 500 milyon TL’ye yükseltilmesiyle ilgili değerlendirme yapan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Bankacılık sistemindeki sınırlı kaynaklarımızı yatırıma, üretime ve ihracata kanalize etmeye devam edeceğiz” dedi.

Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin (KOBİ) ve büyük işletmelerin kredi garanti limitleri artırıldı. Buna göre bir KOBİ’nin kredi garanti sisteminden kullanabileceği kredi garanti limiti 100 milyon TL’den 150 milyon TL’ye çıkarılırken bu rakam KOBİ dışı büyük işletmeler için de 350 milyon TL’den 500 milyon TL’ye yükseltildi. Karar sonrası Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten ilk değerlendirme geldi.

“Kaynaklarımızı Yatırım, Üretim ve İhracata Kanalize Edeceğiz”

Bakan Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “KOBİ’lerin kredi garanti sisteminden kullanabileceği kredi garanti limitini 100 milyon TL’den 150 milyon TL’ye artırdık. Bu rakamı KOBİ dışı büyük işletmeler için de 350 milyon TL’den 500 milyon TL’ye yükselttik. Bankacılık sistemindeki sınırlı kaynaklarımızı yatırıma, üretime ve ihracata kanalize etmeye devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi. (Haber Merkezi)