Su Sorununun Çözümü İçin ‘Söz Alın’ Çağrısı

Yayınlama: 21.02.2024

Su Sorununun Cozumu Icin ‘Soz Alin Cagrisi 2 Jpg

Su Sorununun Çözümü İçin ‘Söz Alın’ Çağrısı

Sungurlu Belediyesi, ilçede özellikle her yıl yaz aylarında yaşanan su sorunuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Sungurlu, yıllardır içme suyu problemi yaşanıyor. Sungurlu Belediye Başkanı Abdulkadir Şahiner ve kent yöneticileri de her fırsatta bu sorunun çözülmesi gerektiğini ifade ediyor.

Sungurlu Belediyesi, ilçede yaşanan su sorunuyla ilgili detaylı bilgileri paylaştı. 31 Mart yerel seçimleri için de mesaj verilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ne hikmetse sadece seçim zamanı Sungurlu’nun sorunları ve ihtiyaçları akla geliyor. Yaklaşık çeyrek asırdır var olan Sungurlu’nun su sorunu neden şimdi ortaya çıktı diye hiç düşündünüz mü?

Kırıkkale’den bir damla su gelmeden bugünün parasıyla 86 milyonun hala ödendiğini biliyor muydunuz?

YANLIŞ PROJE

Fizibilite raporu yanlış yapılmış, o zamanın Yenihayat barajı dururken, gidip Kırıkkale Yeşilırmak’tan su getirilmek istenmiştir. Ortada boruları dahi olmayan, ama hala parası ödenen bilinçsiz ve başarısız proje, ANAP-MHP ve DSP iktidarında, milletvekilinin bilgisi dahilinde, dönemin Belediye Başkanı Fevzi Örslü’nün projesidir. Başlı başına yanlış bir proje yüzünden Sungurlu dahil Delice ve Kırıkkale’de mağdur olmuştur.

Su Sorununun Cozumu Icin ‘Soz Alin Cagrisi 1 Jpg

50 YILLIK ALTYAPI SORUNUNU ORTADAN KALDIRDIK

Biz Sungurlu Belediyesi olarak 2014-2024 yılları arasında toplam 14 tane kuyu açtık. Mevcut suyun %70’i kaçağa gidiyordu. İnsanlarımız kanserojen içeren asbestli borulardan su içiyordu. Biz, 50 yıllık alt yapı sorununu ortadan kaldırmak için topyekûn çalışma başlattık ve Allah’ın izniyle bunu başardık.

Di ve Budaközü Barajları 2000 yılında bitiyor deniliyordu. Yıl oldu 2024 ama hala bir arpa boyu yol alınamadı.

“SÖZ ALIN ÇAĞRISI”

Tüm hemşehrilerimizden isteğimiz şudur ki, sadece seçim zamanı Sungurlu’ya teşrif eden iktidar ve küçük ortağı Milletvekillerinin oy için kapınıza geldiğinde, Di ve Budaközü içme suyu projelerini hatırlatıp, bunları bir an önce çözüme kavuşturmaları için söz alınmasını istiyoruz.

9 sene önce projesi biten ancak kazma dahi vurulmayan Diğ ve Budaközü derelerinin ıslah edilmesi ve biran önce hayata geçirilmesi için talepte bulunmalarını istiyoruz.

Kırıkkale’den getirilemeyen suyun, ama hala parasını ödenen 86 milyon ödemesinin kaldırılması için talepte bulunmalarını istiyoruz.

Tüm Sungurlulu hemşehrilerimizden, bu mücadeleyi verirken, bizlere destek olmaya davet ediyor, Sungurlu’nun elzem olan bu sorunlarıyla ilgili çözüm noktasında tüm Milletvekillerinden söz vermesini istiyoruz.”