Trendyol 1. Lig’de Eşleşmeler Nasıl Gerçekleşecek ve Turu Geçecekler Nasıl Belirlenecek?

Yayınlama: 15.05.2024

Trendyol 1. Ligde Eslesmeler Nasil Gerceklesecek Ve Turu Gececekler Nasil Belirlenecek 1 Jpeg

Trendyol 1. Lig’de Eşleşmeler Nasıl Gerçekleşecek ve Turu Geçecekler Nasıl Belirlenecek?

Trendyol 1’inci ligde normal sezon heyecanı sona ererken, play-off heyecanı başladı. Normal sezonu 1 ve 2’nci sırada bitirmeyi başaran Eyüpspor ve Göztepe süper ligi adını yazdıran takımlar olurken, Sakaryaspor ise elde ettiği 3.’lük ile play-off finallerine doğrudan gitme şansını yakaladı. Bodrumspor, Ahlatcı Çorum FK, Kocaelispor ve Boluspor ise play-offlara kalarak süper lig hedefini bu maçlar sonrasına bıraktı. Peki play-offlarda eşleşemeler nasıl gerçekleşecek ve turu geçecek takımlar nasıl belirlenecek?

2023-2024 sezonu Trendyol 1’inci lig statüsünü açıklayan Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) play-offlarda eşleşmelerin nasıl belirleneceğini ve turu geçecek takımların neye göre belirleneceğini duyurmuştu.

 

EŞLEŞMELER VE TURU ATLAYACAK TAKIMIN BELİRLENMESİ

TFF’den yapılan açıklamada şu bilgilere yer verilmişti:

4) Çift devreli lig müsabakaları sonunda TFF 1. Lig’de 3., 4., 5., 6. ve 7. sırayı alan toplam beş takım Süper Lig’e yükselecek 3. takımın belirleneceği Play-Off Müsabakaları oynarlar.

  1. a) Çift devreli lig müsabakaları sonunda TFF 1. Lig’de puan sıralamasında 3. olan takım doğrudan Play Off Finaline yükselir.
  2. b) Çift devreli lig müsabakaları sonunda TFF 1. Lig’de puan sıralamasında 4. olan takım ile 7. olan takım,; 5. olan takım ile de 6. olan takım eşleşirler. Müsabakalar tek maç eleme usulüne göre 4. ve 5. olan takımların sahasında oynanır.
  3. c) Bu müsabakalarda normal süre berabere sonuçlanırsa müsabaka on beşer dakikalık iki devre halinde uzatılır. Uzatma devrelerinde eşitlik bozulmazsa, kazanan takım penaltı noktasından yapılacak vuruşlar sonucunda belirlenir.
  4. d) Bu müsabakalar sonucunda kazanan takımlar, finalist takımı belirlemek için çift maç eleme usulüne göre ve ilk maç puan sıralamasına göre ligi daha altta bitirmiş takımın sahasında olacak şekilde eşleşirler. İki maç sonunda, galibiyet veya beraberlik sayılarının eşit olması halinde, toplamda daha fazla gol atan takım tur atlar. Atılan gollerin eşit olması halinde ise ikinci müsabaka sonunda on beşer dakikalık iki uzatma devresi oynanır. Uzatma devrelerinde de eşitliğin bozulmaması durumunda, kazanan takım penaltı vuruşları sonucunda belirlenir. Kazanan takım ligi 3. Sırada bitiren takımın finalde rakibi olur.

(5) Final Müsabakası TFF tarafından tespit edilecek tarafsız sahada tek maç eleme usulüyle oynanır. Final müsabakasının normal süresi berabere sonuçlanırsa müsabaka on beşer dakikalık iki devre halinde uzatılır. Uzatma devrelerinde eşitlik bozulmazsa, kazanan takım penaltı noktasından yapılacak vuruşlar sonucunda belirlenir. Kazanan takım Süper Lig’e yükselen 3. takım olur.

 

OYUNCU DEĞİŞİKLİĞİ HAKKINDA

(1) Müsabakalarda 5 oyuncu değişikliği yapılabilir. Oyuncu değişiklikleri oyunu kesintiye uğratmamak adına devre arasında yapılacak değişiklikler hariç müsabaka esnasında en fazla 3 defada yapılabilir.

(2) Eleme usulüne göre oynanan müsabakalarda uzatma devreleri oynanması halinde, takımlar uzatma devrelerinde ilave 1 oyuncu (oyuncu değişiklik hakkının tamamının kullanılmış olup olmadığına bakılmaksızın) değişikliği yapabilirler.