Üniversite Öğrencileri, İşin Uzmanlarıyla Buluşacak

Yayınlama: 11.04.2023

Universite Ogrencileri Isin Uzmanlariyla Bulusacak 3

Üniversite Öğrencileri, İşin Uzmanlarıyla Buluşacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Milli Teknoloji Hamlesi’ne yön verecek gençlerin yetiştirilmesine katkı sağlamak için kurulan dijital öğrenme platformu Sektör Kampüste Programı’nı tanıttı. 20 üniversitenin bulunduğu programda Hitit Üniversitesi de yer alıyor.

Gerçekleştirilen tanıtım ve imza törenine Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk ve program paydaşı üniversitelerin rektörleri ile program paydaşı firmaların temsilcileri katıldı.

Bakan Varank, programın teknoloji ekosistemindeki gelişmeleri öğrencilerle buluşturacağına ve önümüzdeki dönemde yetişmiş insan kaynağı kapasitesini ciddi oranda artıracağına işaret ederek, şunları söyledi:

“İş dünyasıyla iç içe eğitimleri içeren Sektör Kampüste Programı ile özel sektör firmaları üniversitelerde kredili dersler açıyorlar. 14 hafta süren bu dersler sayesinde iş dünyasındaki bilgi ve tecrübe bizzat özel sektörde çalışan profesyoneller eliyle öğrencilerimize ulaştırılmış oluyor. 2023 bahar döneminde de 20 paydaş üniversite ve 20 paydaş şirket iş birliğinde yeni eğitimler başladı. Öğrencilerimiz sistem mühendisliğinden siber güvenliğe, blokzincirden kuantum hesaplamaya, Java’dan uygulamalı doğal dil işlemeye kadar 36 farklı başlıkta en güncel eğitimleri alıyorlar. Şu ana kadar ulaştığımız bin 500’ü aşkın öğrenci eğitimlerinin ardından staj imkânı da yakalayacak. Sektör Kampüste Programı‘nı ilk sunduklarında da çok beğenmiştim. Çünkü günümüzde artık sabit modellerin kaybolacağına, dinamik modellerin ise başarıyı yakalayacağına yürekten inanıyorum. Şüphesiz Sektör Kampüste Programı yenilikçi ve dinamik eğitim modeliyle öne çıkarak, insan kaynağımızın dönüşümüne öncülük edecek.”

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Milli Teknoloji Genel Müdürü Zekeriya Coştu da Türkiye’nin son 20 yılda gerçekleştirdiği atılımlarla ve güçlü teknoloji ekosistemi ile küresel ölçekteki iddiasını büyütmeye devam ettiğini kaydederek, “Teknoloji ekosistemindeki aktörlerimize önemli görev düştüğü kanaatindeyiz. Sahip oldukları teknoloji birikimlerini sahadan uygulama senaryoları üzerinden, büyük ve nitelikli uzman havuzları eliyle özelikle üniversite öğrencilerimizle buluşturmaları gerektiğine inanıyoruz.“ diye konuştu.

İmzalar Atıldı

Sektör Kampüste Programına katkı veren 20 paydaş firmanın temsilcileri ile 20 paydaş üniversitenin rektörleri, iş birliği protokolünü imzaladı.

Bu kapsamda Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk ile Yongatek Genel Müdürü Ali Baran arasından protokol imzalandı.

Türkiye’de toplam 20 üniversitenin seçildiği programda, Makine ve İmalat Teknolojileri alanında ihtisaslaşan Hitit Üniversitesi, 2000 yılından sonra kurulan tek üniversite olarak programa dahil oldu. (Sümeyra Özdoğan)