Üreticiye 18 Ton Çeltik Tohumu

Yayınlama: 04.05.2024

Ureticiye 18 Ton Celtik Tohumu 4

Üreticiye 18 Ton Çeltik Tohumu

Çorum’da çeltik üretiminin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla çiftçilere 18 ton çeltik tohumu dağıtıldı. Tohum maliyetinin yüzde 50’sinin bakanlık tarafından karşılandığı açıklandı.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, kentte çeltik üretiminin artırılması, geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla ‘Çeltik Üretiminin Yaygınlaştırılması ve Geliştirilmesi Projesi’ni hayata geçirdi. Proje kapsamında yüzde 50’si Tarım ve Orman Bakanlığınca karşılanan 18 ton çeltik tohumu, Çorum çiftçisine dağıtıldı.

Osmancık Tarım ve Orman İl Müdürlüğünde yapılan dağıtım törenine, Vali Yardımcısı Muhammet Gürbüz, Osmancık Kaymakamı Ayhan Akpay, Tarım ve Orman İl Müdürü Hayrullah Göktekin, İl Müdür Yardımcısı Bayram Rıdvan Dikici, Osmancık İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli ve üreticiler katıldı.

 

Törende bir konuşma yapan Tarım ve Orman İl Müdürü Hayrullah Göktekin, 2023 yılında Çorum’da 52 bin ton çeltik üretimi yapıldığını belirterek, bu üretimin 33 bin tonunun Osmancık ve Kargı ilçelerinde yapıldığını ifade etti. Göktekin, “İlimizde toplamda 551 bin 284 hektar tarım arazisi bulunmakta, 410 bin 341 hektar alanında tahıl üretimi yapılmakta, Osmancık ilçemizde ise 234 bin 657 hektar tarım alanının 14 bin 223 hektar tahıl üretimi yapılmaktadır. 2023 yılında 6 bin hektar alanda çeltik üretimi yapılmış ve 52 bin ton üretim gerçekleştirilmiştir. Bu miktarın 33 bin tonu Osmancık ve Kargı ilçelerimizden karşılanmaktadır” diye konuştu.

Çeltik üretiminin önemine dikkat çeken Göktekin, “Çeltik ekimi, dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca hane için önemli bir faaliyet ve gelir kaynağıdır. Bunun yanında günlük yaşamda belki de göz ardı ettiğimiz ancak hayatımızı derinden etkileyen bir tarım ürünüdür. Bir avuç çeltik, binlerce sofrayı donatırken; çiftçimize gelir kaynağı, sofralarımıza bereket, ekonomimize ise büyük katkı sağlamaktadır. Bununla beraber artan dünya nüfusu, yükselen refah seviyesi ve buna bağlı olarak alışkanlıkların değişmesiyle ülkemizde olduğu gibi ilimizde de çeltik üretimi artma eğilimi göstermektedir. Kar, yağmur, çamur, fırtına, kuraklık demeden alın terini toprağa akıtarak ekmeğini kazanan değerli çiftçilerimiz, adeta toprağı berekete dönüştürmekte, nasırlı elleri ile tarlanın her bir köşesindeki sabrı ve emeği ile geleceğimizi yeşertmektedir” diye konuştu.

 

445 BİN LİRALIK DESTEK

Üreticilere bakanlığın 445 bin liralık destek sağladığını vurgulayan Hayrullah Göktekin, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu hususta ilimizde çeltik üretimini arttırmak amacıyla maliyeti toplamda 890 bin TL olan yüzde 50 Bakanlığımızın katkıları ile hazırlanan ‘Çeltik Üretiminin Yaygınlaştırılması ve Geliştirilmesi’ projemizi gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Proje kapsamında 18 ton çeltik tohumunu siz değerli çiftçilerimizin kullanımına sunarak üretim alanlarımızı arttırmayı planlamaktayız.  Böylece dünya nüfusunun üçte ikisinin tükettiği pirinç üretimimiz artacak, üretim arttıkça sofralarımızdaki bereket artacak, çiftçimiz güçlenecek ve dünya pirinç pazarındaki etkinliğimiz artacaktır.”

Konuşmaların ardından 18 ton çeltik tohumu üreticilere teslim edildi.