Çorum Ortaköy Yolunun 2. Etabına Tepki

Yayınlama: 07.03.2023

Çorum Ortaköy Yolunun 2. Etabına Tepki

Çorum- Ortaköy 2.etabında yapımı planlanan yolun verimli tarım arazilerinin ortasından geçirilerek hem maliyeti arttırdığı hem de tarım arazilerini yok ettiği gerekçesiyle karşı çıkıldı.

Çorum- Ortaköy 2.etabında yapımı planlanan yolun Cemilbey ve Balıyakup Köyünün verimli tarım arazilerinden geçtiği iddia edilerek yolun yapılmasına tepki gösterildi.

40 yıl önce yapılan sulama kanallarıyla sulanan verimli tarım arazilerinde ÇED raporu alınmadan çalışmalara başlanmasına tepki gösteren Balıyakup köyü sakinlerinden Türkiye Partisi Çorum eski il başkanı Ali Seçil gazetemize yaptığı açıklamada “Yılda 2-3 kez ürün alınan arazilerden tüm itirazlarımıza rağmen geçirilmek istenen yol güzergahının zemininin sulak olması nedeniyle yüksek bir maliyet ortaya çıkaraktır” diyerek “Yetkililerin birinci derece tarım arazisinden yol geçirme iştahını anlamakta güçlük çekiyoruz.  Yapılması planlanan yolun birinci derece tarım arazilerinin içinden geçecek olması düşündürücüdür” dedi.

Balıyakup köyü sakinlerinden Türkiye Partisi Çorum eski il başkanı Ali Seçil, Çorum- Ortaköy 2.etabında yapımı planlanan yolungüzergahının siyasi gerekçelerle hazırlandığını söyleyerek “Vatandaş bu güzergahın neden böyle çizildiğini çok iyi biliyor, yetkililerin hangi siyasinin köyünü düşünerek böyle bir güzergah hazırladıklarını açıklamaları lazım” dedi.

Seçil gazetemize yaptığı açıklamada ayrıca mevcut yolun iyileştirilmesinin yapılmasının durumunda maliyetin çok düşeceğini, verimli tarım arazilerinin de yok olmayacağını dile getirerek “Yeni yapılması planlanan yüz elli metre doğusunda ve batısında Çorum yolu olarak bilinen ve hala kullanılan kadastro yolları vardır. Bu yollardan birisinin kullanılması durumunda tarım arazileri olumsuz etkilenmeyecektir. Ayrıca yolun maliyeti de onda bire düşecek. Yapılacak köprü mesafesi 4/1 oranında azalacaktır” dedi.

Suç işleniyor

Cemilbey-Ortaköy arasına yapılacak yolun 2. Etabıyla ilgili düzenlemenin yasalara aykırı olduğunu söyleyen Ali Seçil şunları söyledi; “İlgili çevresel etkileri ön inceleme ön inceleme ve değerlendirmeye tabi projeler kapsamında 28.maddenin D bendinde çevre yolları da ÇED ön raporu inceleme kapsamında değerlendirilmiş demektedir. Ayrıca aynı yönetmenliğin 3. Maddesinde Korunması gereken alanlar olarak “tarımsal kalkınma alanları, sulanan, sulanması mümkün alanlar ve arazi kabiliyeti 1,2,3,4 derece olan alanlar olarak ifade edilmektedir. Yasalar bu kadar açık iken ÇED raporu alınmadan yol yapılması yasal değildir. Burada yetkilikler açıkça suç işliyorlar. Bunu kabul etmemiz mümkün değildir.

Bir Siyasinin Keyfi İçin Tarım Arazileri Yok Edilemez

Balıyakup köyü sakinlerinden Türkiye Partisi Çorum eski il başkanı Ali SeçilCemilbey-Ortaköy arasına yapılacak yolun 2. Etabıyla ilgili güzergaha verimli tarım arazilerini yok edeceği için karşı çıktıklarını söyleyerek gazetemize yaptığı açıklamada şu ifadeleri de kulandı;

“Tüm dünya tarım arazilerini korumak için çalışırken biz tarım arazilerini yok etmek için çalışıyoruz bu kabul edilemez. Verimli tarım arazilerini yok eden çevre halkına telafisi mümkün olmayan zararlar açacak olan bu projeden derhal vaz geçilmelidir. Proje gözden geçirilmeli tarım arazilerini yok etmeyecek yeni bir projede karar kılınmalıdır. Bu yol projesi halk için değil bir siyasinin keyfi için mi hazırlanmıştır.Biz yol yapılmasına karşı değiliz. Biz yolsuzluğa ve talana karşıyız. Yetkilileri, siyasi partileri duyarlı STK’ları göreve davet ediyoruz.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.