Çorum’da Acil Vakalara Müdahale Başarılı

Yayınlama: 28.03.2024

Corumda Acil Vakalara Mudahale Basarili

Çorum’da Acil Vakalara Müdahale Başarılı

Çorum İl Sağlık Müdürlüğü, acil ve afetlerde hizmet birimi hakkında detaylı bilgiler paylaştı.

İl Sağlık Müdürlüğü yayımladığı yıllık faaliyet raporu ile kurumun faaliyetleri hakkında kamuoyunu bilgilendirdi. Bilgilendirme yapılan başlıklardan biri de acil ve afetlerde verilen hizmetler oldu.

Müdürlükten yapılan açıklamada Çorum’da 64 adet standart ambulans, iki adet kar paletli ambulans ve bir adet obez ambulans olduğu açıklanırken ayrıca toplumsal olaylara müdahale amaçlı dört yataklı tam donanımlı acil yardım ambulansı olduğu belirtildi.

2023 yılında yaklaşık 75 bin acil vakaya müdahaleye edildiği ve bu müdahalelerin %97’sinin 10 dakikadan daha kısa sürede olduğu vurgulandı. Kırsaldaki vakaların ise %95’ine ilk 30 dakikadan önce müdahale edilerek bakanlığın belirlediği standartların yakalandığı açıklandı. Sağlık Müdürlüğü bu başarının %100 olmamasının sebebini ise 112 Acil Çağrı hattının gereksiz meşgul edilmesi ve asılsız verilen ihbarla birlikte trafikte ambulanslara verilmeyen öncelik olarak açıkladı.

İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

Sağlık Bakanlığı, Çorum İl Sağlık Müdürlüğünce sunulan hastane öncesi acil hizmetleri vatandaşlarımıza en üst kalitede sağlık hizmeti sunabilmektedir. İl genelinde 64 adet standart ambulans, iki adet kar paletli ambulans, bir adet obez ambulans ve toplumsal olaylara müdahale amaçlı dört yataklı tam donanımlı acil yardım ambulansları ve görevli ekipleriyle yedi gün 24 saat kesintisiz bir şekilde devam etmektedir.

2019 yılında 30 olan 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu sayımız 2023 itibariyle 39 olmuştur. 2023 yılında hastane öncesi acil sağlık hizmetleri ekiplerimizce 74 bin 796 tane acil vakaya müdahale edilmiş olup bu vakaların olanlarının %97’sine ilk 10 dakikanın altında, kırsal vakaların ise %95’ine ilk 30 dakikanın altında ulaşılarak bakanlığımızın belirlediği standartlar yakalanmış durumdadır. Bu hizmetlerimizin yüzde yüz başarıya ulaşmasında ve hizmetin ivedi bir şekilde gerçekleştirilmesindeki en büyük engel, 112 Acil Çağrı hattının gereksiz meşgul edilmesi ve asılsız verilen ihbarla birlikte trafikte ambulanslara verilmeyen önceliktir.

6 Şubat 2023 tarihinde ülkemizde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremde İl Ambulans Servisi Başhekimliğine ait yaklaşık 15 adet acil yardım ambulansı, bir adet dört yataklı acil yardım ambulansı ile birlikte bölgede altı ay süre ile yaklaşık 300 personel görev yapmıştır.

UMKE birimi olarak üç tane arazi tipi 4×4 araç, bir tane UMKE lojistik aracı ile birlikte altı ay süre içerisinde yaklaşık 80 personel görevlendirilmiş ve bölgede gerek sahra hastanelerinde gerekse de lojistik faaliyetlerde görev yapmıştır. 2023 yılı içerisinde acil sağlık hizmetleri sunan personellere yönelik yapılan eğitimleri; bir kez Adli Vakalarda Maddi Delillere Yaklaşım Eğitimi, üç kez Madde Kullanım Bozukluğunda Acil Vakalara Yaklaşım Eğitimi, dört kez Hastane Öncesi Obstetrik Aciller Eğitimi, iki kez Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer (KBRN) Tehditler Farkındalık Eğitimi, bir kez Çocuklarda İleri Yaşam Desteği Eğitimi, iki kez Yetişkinlerde İleri Yaşam Desteği Eğitimi, iki kez Temel Modül Eğitimi, bir kez Travma İleri Yaşam Desteği Eğitimi verilmiştir.

Ayrıca ilimizde faaliyet gösteren Polis, Jandarma, İtfaiye, AFAD, Belediye ve diğer kamu kurum- kuruluşlarındaki personellere ve hayat kurtarmak isteyen 18 yaşını doldurmuş olan gönüllü vatandaşlarımıza yönelik 24 farklı grupta eğitim verilmiş olup, yaklaşık 500 kişi Sertifikalı İlkyardımcı olmuştur. Yaşama Yol Ver Projesi kapsamında 2023 yılı içerisinde ilimizdeki okullarda112 Acil Çağrı merkezinin gereksiz aranmasının önlenmesi ve trafikte seyreden ambulansın geçiş önceliğine özen gösterilmesine yönelik farkındalığın artırılması amacıyla küçük dostlarımıza bilgi verilmiştir. İlimizde 2023 yılı içerisinde düzenlenen Temel UMKE Eğitimi, Yozgat İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Yozgat UMKE ve Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Kırşehir UMKE ile birlikte gerçekleştirildi.

UMKE birimi 2023 yılı faaliyet planı kapsamında 4-5-6 Eylül 2023 tarihlerinde Kargı ilçesi Abdullah Yaylası mevkiinde AFAD, Jandarma, İtfaiye, Emniyet, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün katılımlarıyla birlikte UMKE İl Tatbikatı yapılmış olup tatbikata diğer kurumlarla birlikte yaklaşık 50 personel katılım sağlamıştır. UMKE birimi 2023 yılı Faaliyet Planı kapsamında beş bölge illeri olarak (Samsun-Çorum-Amasya ve Ordu) 5-6-7 Aralık 2023 tarihleri arasında Samsun ili Çarşamba ilçesi Çaltı Plajı yerleşkesinde gerçekleştirilmiş olup tatbikata dört ilden 120 adet UMKE personeli katılım sağlamıştır.