Eğitimin Dünyadaki Zirve İsimleri İstanbul’da Buluşuyor

Türkiye Maarif Vakfınca 17-18 Kasım’da Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenecek 3. İstanbul Eğitim Zirvesi dünyanın 50 ülkesinden eğitim uzmanları ve bakanları “Eğitimde Değişimi Yönetmek” temasıyla buluşturacak.

Yayınlama: 14.11.2023

Eğitimin Dünyadaki Zirve İsimleri İstanbul’da Buluşuyor

Türkiye Maarif Vakfınca düzenlenen 3. İstanbul Eğitim Zirvesi, 17-18 Kasım’da Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Vakıftan yapılan açıklamaya göre, 6 kıtadaki 52 ülkede bulunan 441 okul, bir üniversite, 23 eğitim merkezi ve 37 yurt binasında, 52 bin öğrencisiyle uluslararası eğitim kurumu olan Türkiye Maarif Vakfı, “Eğitimde Değişimi Yönetmek” temasıyla İstanbul Eğitim Zirvesi’nin üçüncüsünü düzenleyecek.

Üç ülkeden eğitim bakanları ile dünyanın seçkin eğitimci ve akademisyenlerini İstanbul’da buluşturacak zirvede, yapay zeka, biyoteknoloji ve benzeri teknolojilerin kuşattığı insanın, dijitalleşme çağında eleştirel düşünme yeteneğini koruması ve insan olarak kalmasının mücadelesi ele alınacak.

Panellerde insanın iyi olma halini ve karakter gelişimini etkileyen eğitim paradigmaları, dijitalleşme, sosyal değişimler, sürdürülebilirlik ve mekânın öğretici rolü mercek altına alınacak.

Bosna Hersek, Demokratik Kongo Ve Malezya Eğitim Bakanları Bu Zirvede

Zirvede, eğitime ilişkin ortaya çıkacak imkanlar, analizler, gelecek perspektifleriyle, kuramsal yaklaşımlar, iyi örnekler, eğitimde değişimin yönetilmesi teması çerçevesinde akademik değerlendirmeler yapılacak.
50’yi aşkın ülkeden alanında en önemli eğitimci, akademisyen ve eğitim yöneticilerinin katılacağı zirvenin “Eğitimde Değişimi Yönetmek” başlıklı üst düzey oturumuna bazı ülkelerin eğitim bakanları da katılacak.
Bu kapsamda zirvede, Bosna Hersek Eğitim Bakanı Naida Hota Muminovic, Demokratik Kongo Cumhuriyeti İlk, Orta ve Teknik Eğitim Bakanı Tony Mwaba Kazadi, Malezya Milli Eğitim Bakanı Fadhlina Binti Sidek birer konuşma yapacak.

Türkiye’nin Eğitim Yüzyılı

Zirvede ayrıca “Türkiye’nin Eğitim Yüzyılı”, “Yarının Eğitim Dünyasında Teknoloji” ve “Okul Yöneticileri” oturumları da yapılacak.
“Türkiye’nin Eğitim Yüzyılı” oturumunda Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Celile Ökten, Talim Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. Cihad Demirli Prof. Dr. Halil Berktay ve Prof. Dr. Azmi Özcan, Türkiye’nin geçmişten gelen tecrübesiyle eğitim yüzyılının eğitsel paradigmalarını ve vizyonunu tartışacak.

“Yarının Eğitim Dünyasında Teknoloji” oturumunda, Mehmet Akın Bulut Didem Bayram, Elvan Kuzucu Hıdır ve Macaristan’dan Attila Hajko, eğitimde değişimin nasıl yönetileceği, eğitim teknolojilerinin ve dijitalleşmenin okul ortamına etkileri ile dijitalleşme çağında düşünme yeteneklerinin korunmasını tartışacak.

Türkiye Maarif Vakfı tarafından ilki “Eğitimde Yeni Eğilimler ve Dönüşümler” temasıyla 2021 yılında çevrim içi, ikincisi “Okulun Geleceği: Pandemi Sonrası Eğitimin İhtiyaçları” temasıyla yüz yüze yapılan İstanbul Eğitim Zirvesi, bu yıl “Eğitimde Değişimi Yönetmek” temasıyla gerçekleştirilecek.

Eğitime ilişkin gelecek perspektiflerinin ve paradigmalarının, eğitsel yaklaşımların, eğitim teknolojilerinin etkili kullanımının ve iyi örneklerin tartışılacağı uluslararası bir platform olma özelliği taşıyan ve 17-18 Kasım’da gerçekleştirilecek zirve, farklı boyutlarıyla tartışma ve öğrenme fırsatları da sunacak.

Çok Dilli Yayın

Oturumların Türkçe, Fransızca ve Arapça simultane çevirilerinin de yapılacağı zirve, https://www.istanbuleducationsummit.com web sayfasından canlı olarak yayınlanacak. Zirveye bizatihi katılım için zirve sayfası üzerinden dijital kayıt yeterli olacak.

Zirveye Farklı Ülkelerden Katılacak Bazı İsimler:

-Prof. Dr. Lee Chi Kin John-Hong Kong Eğitim Üniversitesi

– Prof. Dr. Charles Reigeluth- Harvard Üniversitesi/ABD

-Prof. Dr. Mazslee Bin Malik/ Malezya Milli Eğitim Eski Bakanı ve Uluslararası İslam İlimleri Enstitüsü Başkanı

-Prof. Dr. Marenglen Biba- New York Tirana Üniversitesi. Arnavutluk

– Charles Fadel- Ana tema Konuşmacısı- (CCR) ABD

-Hau Ming Tse- Oxford Üniversitesi İngiltere

-Prof. Dr. Maryam Jaffar Ismail- Zanzibar Devlet Üniversitesi. Tanzanya

– Prof. Dr. Çetin Kaya Koç/ Kalifornia Ünv/İTÜ Türkiye

– Prof. Dr. Mark Winterbottom- Cambridge Üniversitesi/İngiltere

– Prof. Dr. Douglas Hartman-Michigan Eyalet Üniversitesi/ABD

-Jennifer Groff- Leraningfutures. Global (CEO)

İSTANBUL EĞİTİM ZİRVELERİ

Uluslararası eğitim alanında Türkiye Maarif Vakfı ile yedi yılda altı kıtada 52 ülkedeki okullar ağıyla dünyada ilk beşte yer alan Türkiye, dünyanın ortak geleceğini, uluslararası iş birliği ve kültürler arası etkileşim çerçevesinde insanlığın ortak birikimi ve eğitimin işlevi üzerinden konuşmak için İstanbul Eğitim Zirvelerini düzenliyor.
Eğitim konusunda uluslararası etkinlik ve çalışmalarıyla öne çıkan kurum ve aktörlerin buluşma noktası olmayı amaçlayan Türkiye Maarif Vakfı öncülüğündeki zirvelerde dünyadaki eğitimin hem mevcut durumu hem de geleceği hakkında bilimsel ve akademik verilere dayalı değerlendirmeler yapılıyor. Eğitimciler, politika yapıcılar ve sektör liderleri, eğitimdeki değişimleri şekillendirecek stratejiler geliştiriyor.