İnme Riski, Ufak Değişikliklerle Yüzde 90 Oranında Önlenebiliyor

Yayınlama: 31.10.2023

Inme Riski Ufak Degisikliklerle Yuzde 90 Oraninda Onlenebiliyor 1

‘İnme Riski, Ufak Değişikliklerle Yüzde 90 Oranında Önlenebiliyor’

Çorum Sağlık Müdürlüğü, inme risk faktörlerinin yaşam tarzında yapılacak küçük değişikliklerle yüzde 90 oranında azaltılabileceğini söyledi.

29 Ekim Dünya İnme Günü nedeniyle İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “İnme, beyin damar hastalıkları grubunda yer alan, beyin damarlarında tıkanıklık ya da beyinde kanama ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Dünya Sağlık Teşkilatı verilerine göre beyin damar hastalıkları (serebrovasküler hastalıklar) dünyada en fazla fonksiyon kaybına neden olan, yaşam kalitesini olumsuz etkileyen ve ölüm nedeni olarak ikinci sırada yer alan hastalık grubudur” denildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“İnmenin risk faktörleri arasında sağlıksız beslenme, fiziksel hareketsizlik, alkol kullanımı, tütün kullanımı, hava kirliliği, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, obezite ve diyabetin bulunduğu; aile geçmişi, stres, etnik köken, cinsiyet ve yaş faktörlerinin beyin damar hastalıkları ve inmenin gelişmesini etkilediği görülmektedir. Dolayısıyla risk faktörleriyle mücadele etmek beyin damar hastalıkları ve inmeden korunmada ya da ilerlemesini durdurmada birincil korunma yöntemidir. Yapılan araştırmalar göstermektedir ki inme, risk faktörleri ile mücadele etmek ve yapılacak ufak yaşam tarzı değişiklikleri ile %90 oranında önlenebilmektedir.

Bunun yanı sıra beyin damar hastalıkları ve inmenin erken teşhisi, etkili tedavisi ve izlenmesi yoluyla söz konusu hastalıkların ilerlemesinin durdurulması ve bu hastalıklara bağlı yeni hastalık oluşmasını engellemesi en önemli mücadele basamaklarından biridir.

İnmeden korunmak için; aile hekiminize başvurun, risk değerlendirmenizi yaptırın, sağlıklı beslenin, hareket edin, sigaradan uzak durun.”