Vali Dağlı: Vakıflar, Tarihimizi ve Kültürümüzü Koruyor

Yayınlama: 07.05.2024
Düzenleme: 07.05.2024 11:37

Kejdjdjdjj Jpg

Vali Dağlı: Vakıflar, Tarihimizi ve Kültürümüzü Koruyor

Çorum Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, Türk geleneğinin en müstesna kurumlarından birisi olan vakıf müessesinin tarih boyunca halka hizmet ettiğini, tarihi ve kültürel mirasın korunmasında etkin rol oynadığını söyledi.

Çorum Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, Vakıflar Haftası nedeniyle bir mesaj yayımladı. Mesajında vakıf müessesinin önemine değinen Vali Dağlı, vakıfların önemli görevler üstlenmiş, tarihi çok eskilere dayanan kurumlar olduğunu vurgulayarak Türk toplumuna kazandırdığı avantajlardan bahsetti.

Vali Dağlı, açıklamasında şunları söyledi:

“İnsanlığa çeşitli kültür ve medeniyet eserleri kazandıran, yardımlaşma ve dayanışmanın en güzel örneğini teşkil eden vakıf kurumunun, toplumun genelinde tanıtılması ve mirasın gelecek yüzyıllara aktarılması amacıyla, her yıl mayıs ayının ikinci haftası Vakıflar Haftası olarak kutlanmaktadır.

Temelinde birlik, beraberlik, paylaşma ile insana merhamet bulunan, kadim geleneğimizin ve medeniyetimizin en müstesna kurumlarından biri olan vakıf müessesesi, tarihimiz boyunca birçok alanda karşılıksız olarak hizmet vermiş, ülkemizin tarihi ve kültürel mirasının korunmasına, toplumsal dengenin sağlanmasına, sosyal hayatta huzurun tesis edilmesinde büyük katkılarda bulunmuştur.

Kurumsallaşmış bir yardım anlayışının temsilcisi olan vakıflar, köklü tarihsel gelenekleri ve sundukları hizmetlerle kültürümüzün önemli bir değeri olarak varlıklarını günümüze kadar sürdürmüşlerdir. Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluğu döneminde sosyal, kültürel ve ekonomik hayatta büyük bir rol oynayan vakıflar; dini, hukuki ve sosyal müesseseler olarak öne çıkmış, geçmişin geleceğe taşınması ve yaşatılması açısından önemli görevler yüklenmiş tarihi çok eskilere dayanan kurumlardır.

Geçmişimizin bize emanet ettiği vakıflarımıza sahip çıkmak, bu eserlere yenilerini kazandırmak, vakıf medeniyetinin yansıması olan sevgi kültürünü canlı tutarak bu mirası gelecek kuşaklara aktarmak hepimizin temel görevlerindendir.

Bu duygu ve düşüncelerle; vakıf bilincinin geliştirilip yaygınlaştırılmasında önemli katkıları olan fazilet ve hayırseverlik timsali aziz milletimizin Vakıflar Haftası’nı kutlar, vakıf hizmetlerinin yürütülmesinde emeği geçenlere teşekkür eder, vakıf anlayışı ve geleneğinin ilelebet sürmesini temenni ederim.”