Yıllardır Beklenen Müjde

Yayınlama: 24.05.2023

Yıllardır Beklenen Müjde

İskilip’in yıllardır yapımının tamamlanmasını beklediği İskilip Meslek Yüksekokulu’nda tamamlama çalışmaları başlıyor. Binanın 360 günde kullanıma hazır gelmesi hedefleniyor. Projenin 42,5 milyon liraya mal olacağı ifade edildi.

2016 yılında yapımına başlanan ancak tamamlanamayan Hitit Üniversitesi İskilip Meslek Yüksekokulu inşaatının tamamlanması için yüklenici firmaya yer teslimi yapıldı.

2016 yılında yapımına başlanan, alınan bağışlarla birlikte bir süre yapımına devam edilen Hitit Üniversitesi İskilip Meslek Yüksekokulu, yıllardır atıl vaziyette. 2020 yılında 1,5 milyon liralık ödenekle güçlendirme çalışması yapılmasına rağmen bina halen bitirilemedi.

2023 yılında ise ayrılan ödenekle birlikte binanın tamamlanması için 2 Mayıs’ta ihale yapıldı. 42 milyon 500 bin TL’ye mal olacak proje dün düzenlenen törenle yüklenici firmaya teslim edildi.

Törene, Vali Mustafa Çiftçi, AK Parti Milletvekilleri Av. Yusuf Ahlatcı ve Av. Oğuzhan Kaya, MHP Milletvekili Vahit Kayrıcı, Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk, AK Parti İl Başkanı Murat Günay ile yüklenici firma temsilcileri katıldı.

Törende bir konuşma yapan Vali Mustafa Çiftçi, okul bahçesinde düzenlenen yer teslimi töreninde yaptığı konuşmada, binanın kısa sürede hizmete açılması temennisinde bulundu.

İskilip Meslek Yüksekokulu binasının ilçenin önemli gündem maddelerinden olduğunu belirten Çiftçi, “İskilip’e ilk geldiğimde bana iletilen sorunlardan birisi bu binanın yarım kalmış haliydi. Dolayısıyla ilk günden beri bu binanın bitirilmesi, hizmete açılması hep gündemimizde oldu. 2022 yılında Gençlik ve Spor Bakanımızın başkanlığında Oğuzhan Kaya milletvekilimizin öncülüğünde yapılan toplantı neticesinde netleşmiş oldu. Orada vardığımız mutabakat neticesinde Spor Toto Başkanlığı’ndan 20 milyon lira, Valiliğimizden de 5 milyon lira katkıda bulunduk. Bugün yer teslimini yapıyoruz. İnşallah burayı hizmete açmanın mutluluğunu yaşayacağız.” dedi.

AK Parti Milletvekili Av. Yusuf Ahlatcı, “28 Mayıs’ta Büyük Türkiye Zaferiyle 21 yıldır olduğu gibi milletimiz için hizmet ve eser fırtınası estirmeye devam ediyoruz! Bu güzel eser; yerli ve milli, İskilipli bir yüklenici firma tarafından 9 ayda bitirilecek. İlçemize, üniversitemize, öğrencilerimize hayırlı olsun” dedi.

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk ise İskilip MYO’nun ilçeye kazandırılması için yoğun çaba sarf ettiklerini bildirdi.

Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, Çorum’dan milletvekili seçilen AK Parti’li Yusuf Ahlatcı, MHP’li Vahit Kayırıcı da konuşmalarında yüksekokul binasının ilçeye hayırlı olması temennisinde bulundu.

Törende konuşmaların ardından Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk ile Global HD İnşaat Mekanik Sanayi ve Ticaret AŞ yetkilisi Harun Diken, yer teslimini içeren protokolü imzaladı.

Protokol kapsamında işin 360 günde bitirileceği bildirildi. (Zahide Yasemin Özden)