Benzemez Kimse Sana

Yayınlama: 28.02.2023

Cümle Mühendisi

Benzemez Kimse Sana

Herkese Merhaba; bu hafta uzun zamandır yazmak istediğim bir sanatçımız hakkında yazmaya karar verdim. Zevkler ve renkler tartışılmaz ama ülkemizin son zamanlarda yetiştirdiği en başarılı sanatçılardan biridir benim gözümde. Hem beyefendiliği hem de duruşuyla yıllardır Türk Pop müziğin zirvesinde olan Tarkan’ı biraz daha yakından tanıyalım istedim. Eminim yazıyı bitirdikten sonra siz de bir tane Tarkan şarkısı dinleyip gününüzü güzelleştirmek isteyeceksiniz.

Asıl ismi Tarkan Tevetoğlu olan bu muhteşem yakışıklı beyefendi 1972 yılı doğumludur. Ailesi Almanya’da yaşayan gurbetçi bir ailedir. Yurtdışında doğan ama aslen Türk olan birçok vatandaşımızın yaşadığı memleket hasretinden ötürü 1986 yılında ailesiyle birlikte Türkiye’ye döner. Almanya’da yaşadığı dönemlerde düğün salonlarında şarkı söyleyerek büyür ve ailesi sayesinde de Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği ezgileriyle büyür. Türkiye’ye döndükten sonra Üsküdar Musiki Cemiyeti’ne gider ve Coğrafya kader midir bilinmez ama aile mutlaka kaderi etkiler; er ya da geç. İster Mega stardeyin; ister boğazın Prensi deyin; kendisi Dünya’nın en çok satan Türk Pop Sanatçısı olmayı başardı ve bu yüzden herkes tarafından büyük saygı kazandı.

1992 yılında ilk albümünü piyasaya sürer. Bu albüm de benim müzikle tanıştığım yıllara tekabül ettiğinden çok severim şarkılarını. Albümün ismi ‘’ Yine Sensiz’ di ve o dönemler herkesin diline pelesenk olan ‘’ Kıl Oldum Abi’’ şarkısıyla ünlü olmuştu. Nedendir bilmiyorum ama etrafımdaki neredeyse herkes gerçekten Tarkan’a kıl olmuştu. İlk albümünden 2 sene sonra 1994’te ‘’ Aacayipsin’ albümünü çıkardı. Her iki albümde de aslında biraz Pop biraz da Rock ezgileri olan şarkılar vardı. Yine o şarkının da nakaratında geçen ‘’ Oynama şıkıdımşıkıdım’’ sözleri yine Tarkan’ın popüler olmasını sağladı. O dönem biraz aniden ünlü olmanın verdiği heyecan biraz da toplumun üzerine çok fazla gelmesinden ötürü ‘ünlü’ olmayı ilk başta kaldıramadı. Hülya Avşar’ın programında da yarattığı ‘’ kaos’’ sebebiyle halkın da belirli bir kısmının nefretini kazanmayı da başardı.

1998 yılında üçüncü albümü ‘’ Ölürüm Sana’yı çıkardı ki bana göre en başarılı albümlerinden biriydi. Zaten ticari olarak da mükemmel bir başarı yakaladı. Albüm yayınlandığı günden itibaren kesintisiz bütün yaz her yerde çalındı; her yerde dinlendi. Albümdeki ‘’ Şımarık’’  şarkısıyla başarısı ülke sınırlarının da dışına çıktı. 2001 yılında ‘’ Karma’’ albümündeki ‘’ Kuzu Kuzu ‘’ ve ‘’Hüp’’ şarkıları yine gözde oldu ve o sene ‘’ Türkiye Futbol Milli Takımı ‘’ için uyarladığı marş sayesinde ünü Asya’ya kadar ulaştı. 2003 yılında ‘’ Dudu’’ albümüyle başarısının kesinlikle tesadüf olmadığını tüm ülkeye ispatladı. 2006 yılında Amerika’ya giderek ‘’ ComeCloser’ albümünü çıkardı ; ‘’ Bounce ve Start the Fire’’ şarkılarıyla da İngilizce şarkı söyleyebileceğini de gösterdi. Devamında çıkardığı ‘’ Metamorfoz ve Adımı Kalbine Yaz’ albümleriyle de müziğine bizleri âşık etmeye devam etti. 2016 yılında ‘’ Ahde Vefa’’ isimli albümüyle de Türk Sanat Müziği’ne olan sevgisini bizlerle paylaştı ve o dönem gerçekten ihtiyacımız olan ‘’ Vefa’ yı bizlere yeniden hatırlattı. 2016’da Cuppa albümüyle ve 2017’de çıkardığı ‘’ 10’’ albümüyle de sadece Türkiye’de değil tüm Dünya’da en çok dinlenen Türk Pop Sanatçısı olarak tarihe geçti. Son olarak ‘’ Geçcek’’ isimli şarkısını çıkardıktan sonra 9 Eylül’de İzmir’in kurtuluşunun 100.cü yılı münasebetiyle bir konser gerçekleştirdi ve bu konser dünyanın en kalabalık beşinci konseri olmayı başardı. Ve konserden kazandığı tüm gelirleri de Darüşşsafaka Vakfına bağışladı.

Albümlerinde yer alan şarkılarının çoğunun sözleri ve besteleri Tarkan’a aittir. Başta Sezen Aksu olmak üzere harikulade müzisyenlerle birlikte çalışmış ve bence ölümsüz eserler bırakmıştır. Sosyal sorumluluk projelerine de her zaman destek olan Tarkan evli ve 1 çocuk babasıdır. Nitelikli bir sanatçı olan Tarkan’ı ülke olarak hepimiz çok seviyor ve şarkılarını dinledikçe de keyif alıyoruz. Umarım üretmeye devam eder ; biz de Tarkan’dan ve şarkılarından mahrum kalmayız. Haftaya görüşmek üzere ; lütfen sevdiğiniz bir Tarkan şarkısıyla gününüzü güzelleştirin. Hoşçakalın…