İçindeki Yalnızlığı Anla

Yayınlama: 30.04.2023

İçindeki Yalnızlığı Anla

Bir insanı ahlaken eğitmeden sadece zihnen eğitmek topluma bir bela kazandırmaktır. Nerede olursanız olun, elinizdekilerle yapabileceğinizi yapın. Her oy bir tüfek gibidir; yararı kullanıcının karakterine bağlıdır.

İnsan ruhunu iki şey karartır: susulacak yerde konuşmak ve konuşulacak yerde susmak.

Kadere cahil insan pençe gösterir. İnsanlarla münasebetin ateşle münasebetin gibi olsun. Çok uzaklaşma donarsın; çok yaklaşma yanarsın!

Konuşmadan bir köşede oturan sağırlarla dilsizler, dilini tutamayan kimseden daha üstündür. Ne kadar okursan oku; bir bilgine yakışır şekilde davranmadığın sürece, cahilsin demektir… Benim denediğim şey sonuna kadar gitmek, aslında daha uzağa gitmeye insanın halinin kalmadığı yere kadar değil, daha da uzağa!”

İç dünyanın derinliği ile ağızdan çıkan söz arasındaki uçurum her zaman acı vermiştir bana…

En çok neleri seversiniz sorusunu, “gezmeyi, yazmayı, çocukları ve garibanlarla konuşmayı” şeklinde cevaplıyor Fakir Baykurt…

Burdur’un Yeşilova ilçesine bağlı Akçaköy’de doğdu (1929-1999) Köy hayatını anlatan Yılanların Öcü adlı romanı, Türk edebiyatının klasikleri arasına girmiş bir eserdir. Eserleri Bulgarca ve Rusça başta olmak üzere birçok dile çevrilmiştir.